Żeglarstwo, dyscyplina i rekreacja

Żeglarstwo jest dyscypliną sportów wodnych, ale także rodzajem rekreacji. Wymaga dużego doświadczenia oraz sił fizycznych. Co jest potrzebne do uprawiania tego rodzaju rekreacji ? Za pewne odpowiedni sprzęt oraz wcześniejsze przygotowanie. Warto więc zrobić sobie listę przydatnych rzeczy, którą dokładnie sprawdzimy przed wypłynięciem.

Odpowiedni sprzęt dla żeglarza

osprzęt żeglarskiKiedy chcemy uprawiać żeglarstwo, potrzebujemy do tego odpowiedni osprzęt żeglarski.  Na łodzi  musimy mieć koniecznie kamizelki ratunkowe, koło ratunkowe, mocna kotwica, najlepiej, żeby byłą pługowa, zaczep do boi oraz bawełniana linę. Powinniśmy mieć również środki chemiczne dla naszej łodzi w tym środki konserwujące. Nasz osprzęt może mieć takie rzeczy jak odpowiednie mocowania, uchwyty na linki, bloczki z kręglikiem, szyny, i wiele innych. Również ważna rzeczą, gdy przebywamy na wodzie jest to, żeby na naszej łodzi znalazło się miejsce na apteczkę. Zawsze ktoś może się źle poczuć. Kiedy wypływamy gdzieś dalej warto posiadać mapy. Można je zakupić nawet online na stronie sklepu żeglarskiego. Kiedy wypływamy warto również zainwestować w wyposażenie radiowe oraz sygnałowe do żaglówek oraz w wyposażenie nawigacyjne w tym wszelkie kompasy, lornetki i inne przedmioty nawigacyjne. Na Łodzi koniecznie muszą znaleźć się również wiosła, które mogą być bardzo praktyczne.  Wybierając się na żagle, które będziemy wynajmować raczej nie musimy się martwić o odpowiedni sprzęt, ponieważ wszystko co potrzebne za pewne będzie na miejscu. Jeśli chcemy wypłynąć sami, musimy mieć uprawnienia żeglarskie. Uprawnienia na żeglarza jachtowego można nabyć mając ukończone 14 lat i zdany egzamin. Na jachtowego sternika morskiego trzeba mieć ukończone 18 lat, zdany egzamin i dodatkowo odbyć  200 godzinny staż morski.

Wypływając w morze powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiedni osprzęt żeglarski. Służy on przede wszystkim naszemu bezpieczeństwo oraz żeby sprawnie radzić sobie na wodzie. Należy sprawdzić czy wszystko na pewno mamy na pokładzie. Wypływając w morze nie możemy zapomnieć o prowiancie. W apteczce powinny się znalezć leki przeciw nudnością oraz lek na chorobę lokomocyjną.