Zautomatyzowany system zajętości miejsc parkingowych

Automatyzacja przestrzeni parkingowych była coraz bardziej popularnym dodatkiem na wielu obiektach użytku publicznego. Ułatwiała bowiem nie tylko łatwy dostęp do miejsc postojowych klientom, ale również wykonywanie obowiązków przez ekipy parkingowe, dozorujące przestrzeń parkingu oraz wszystkie pozostawione tam samochody.

Najnowocześniejsze parkingi automatyczne

systemy parkingowePierwszym zauważalnym elementem każdego automatycznego parkingu był oczywiście szlaban, ograniczający możliwość wjazdu na teren samego parkingu. Uzyskanie dostępu mogło mieć miejsce po odbiciu karty dostępowej lub ważnego biletu na event, odbywający się w obiekcie. Wszystkie systemy parkingowe posiadały również aktywne monitorowanie miejsc postojowych, które funkcjonowało za pomocą płyt naciskowych, umieszczonych pod każdym wyznaczonym miejscem. W zależności od rodzaju systemu, zarówno ilość wolnych miejsc jak i ich położenie mogło być wyświetlane na monitorach, instalowanych na ścianach oraz suficie parkingu. Najbardziej zaawansowane parkingi były również wyposażane w oświetlenie, pomagające tak w nawigacji na terenie płyty parkingu jak i w znalezieniu wybranego miejsca. Niektóre odmiany oświetlenia parkingowego mogły być również wyłączane na miejscach zarezerwowanych, lub też zmieniać kolor w zależności od dostępności miejsca. Systemy parkingowe sterowane były najczęściej za pomocą całkowicie autonomicznego programu, zainstalowanego na jednostce centralnej w pomieszczeniu obsługi parkingu.

Wymagały one tylko minimalnego dozoru operatora, choć w razie potrzeby mogły być kontrolowane w całości ręcznie. Możliwość szybkiej konfiguracji systemu często ogromnie ułatwiała przygotowania do dużych imprez na obiektach, zwłaszcza jeśli wymagane było wyznaczenie miejsc zarezerwowanych.