Zastosowanie pił trakowych

Piła trakowa znajduje zastosowanie w tartakach, czyli tam, gdzie obróbce poddawane są duże kłody drzew. Najczęściej piła trakowa ma kształt podłużny i jest mocowana do specjalnej maszyny, nazywanej trakiem. Kłody drzew podjeżdżają do pił na specjalnych wózkach i są cięta na dość grube, podłużne deski.

Traki do cięcia drzew używane w tartakach

piły trakoweTraki przeznaczone do cięcia kłód drewnianych, są używane najczęściej w dużych tartakach czyli tam, gdzie obróbka drzewa innymi metodami nie sprawdziłaby się, ponieważ trwałby dość długo. Traki są dość dużymi maszynami i mają także duży przerób. Kłody są cięte zazwyczaj przez piły trakowe – czyli w traku wcale nie musi być zamontowana jedna piła, a jest ich zazwyczaj kilka. W ten sposób kłoda drzewa podjeżdża na specjalnym wózku pod maszynę i jest cięta na kilka grubych desek, po czym wyjeżdża na wózku z drugiej strony traka. Człowiek praktycznie nie ingeruje w pracę, jedynie może obserwować całą sytuację. Piła trakowa jest sercem maszyny – oczywiście, oprócz samego silnika, który ją napędza. Najczęściej spotykamy traki elektryczne, jednak istnieją inne napędy do traków. Takie piły są używane do cięcia każdego gatunku drewna, np. wzdłuż włókien. Szczególnie polecane jest cięcie drewna zmrożonego, korowanego, lub niekorowanego, ale umytego. Oczywiście można nimi ciąć zarówno drewno świeże, jak i odleżane. Szczególna cechą pił trakowych jest ich twardość. Może ona wynosić np. 50 HRC. Jest wiele rodzajów skali twardości, które określa się przy metalach.

Piła trakowa to doskonały wynalazek. Kiedyś, pracę maszyny musiał wykonywać człowiek. Cięcie drzewa to praca ciężka i niebezpieczna. Teraz, gdy człowiek został zastąpiony przez maszyny, jego bezpieczeństwo pracy znacznie wzrosło. Choć praca w tartakach i tak nie jest łatwa.