Zastosowanie badania USG

Jestem elektroradiologiem i zajmuję się diagnostyką obrazową. Obsługuję wiele różnego rodzaju specjalistycznych badań, takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, roentgen, elektrokardiogram, elektroencefalografia, czy elektromiografia. Bardzo niedocenionym badaniem jest badanie ultrasonograficzne.

Zalety stosowania badania USG

tanie usgBadania obrazowe z reguły są bardzo czasochłonne, często wymagają nienagannego utrzymywania jednostajnej pozycji, co w przypadku długich badań może przyprawiać o niemały dyskomfort. Badania te najczęściej wykorzystują także skomplikowaną aparaturę, dlatego bywają bardzo kosztowne. Alternatywnym rozwiązaniem jest badanie ultrasonograficzne. Tanie USG charakteryzuje się nie tylko oszczędnością pieniędzy, ale także czasu, ponieważ badanie to wykonuje się dość sprawnie, a wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, dlatego też nie trzeba czekać kilka dni na opis. Badanie USG jest przez wiele osób badaniem bardzo niedocenianym, jednak jego skuteczność w wykrywaniu procesów chorobowych lub zmian zwyrodnieniowych jest bardzo wysoka. Badanie to można wykonać w sprawdzonym miejscu, które zaopatrzone jest w wyspecjalizowany sprzęt. Badania USG nie mają skutków ubocznych, są w pełni bezpieczne dla organizmu człowieka, dzięki czemu można je stosować często, w przeciwieństwie np. do badania RTG, które wykorzystuje szkodliwe promieniowanie.

Jako elektroradiolog polecam serdecznie stosowanie badań USG w diagnostyce medycznej. Pozwala ono na szybkie wykrycie zmian chorobowych, a także nie trzeba na nie długo czekać. Opis dokonywany jest w trakcie badania, ponieważ wszystko interpretowane jest w czasie rzeczywistym. Jest to tania alternatywa innych badań obrazowych, ale równie skuteczna, co RTG, TK, czy MRI.