Zasady działania rekuperacji i jej zalety

We współczesnym budownictwie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na fakt, że dzięki niej możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz montujemy mniejszą ilość grzejników.

Jak działa rekuperacja i jakie są jej zalety?

Zasada działarekuperacjania całego systemu rekuperacji jest bardzo prosta. Sercem całego systemu jest rekuperator, który zbudowany jest z wymiennika ciepła czyli najważniejszej jego części, wentylatora oraz filtrów powietrza. Na zewnątrz budynku znajduje się czerpnia, której zadaniem jest pobieranie powietrza z zewnątrz. Następnie wędruje ono kanałami wentylacyjnymi aż do rekuperatora. Tam jest ono oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń dzięki filtrom, a następnie ogrzewane w wymienniku ciepła. Ogrzane i oczyszczone powietrze dociera do naszych pomieszczeń. Z kolei brudne oraz zużyte powietrze pobierane jest z naszych pomieszczeń i wędruje kanałami do rekuperatora. Tam oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim i zostaje wydalone na zewnątrz budynku. To właśnie dostęp do czystego i świeżego powietrza przez całą dobę, niezależnie od ilości osób w budynku jest największą zaletą rekuperacji. Kolejną zaletą jest komfort mieszkania, który w dzisiejszych czasach jest synonimem nowoczesności. Rekuperacja zmniejsza zarówno koszty eksploatacji oraz instalacji systemu grzewczego. Dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło a przez to rachunki za ogrzewanie zmniejszają się nawet o 50%.

Należy jednak pamiętać, aby o rekuperacji pomyśleć już na etapie projektowania. Dzięki temu łatwiej będzie ukryć kanały wentylacyjne, którymi przemieszcza się zarówno powietrze nawiewane jak i wywiewane. Poza tym istotne jest również umieszczenie rekuperatora, które zależy od rodzaju budynku.