Zakup butów profilaktycznych dla dzieci

Bardzo szybko rosnące niemowlaki co chwilę wymagają nowych ubrań, następnie gdy zaczynają chodzić co chwile potrzebują nowych butów, później gdy idą do szkoły, co roku nowych książek. Wydaje się, że lista się nie kończy dlatego rób zakupy mądrze, jednocześnie dbając o to co najlepsze dla Twojego dziecka.

Obuwie ortopedyczne, a profilaktyczne

Dziecko w butach danielTe dwa rodzaje butów dla dzieci często są ze sobą mylone, tymczasem spełniają one zupełnie odmienne funkcje w procesie rozwoju dziecięcych stóp. Obuwie profilaktyczne, przeznaczone jest dla dzieci, których stopy mają prawidłowy kształt i wymiary. Ich celem jest zapewnienie odpowiedniego rozwoju stóp oraz ochrona przed powstawaniem różnego rodzaju deformacji. Obuwie profilaktyczne cechuje się:

  • możliwością umieszczenia wkładki ortopedycznej w razie zalecenia lekarza ortopedy;
  • nie odbiega wyglądem, od obuwia powszechnie noszonego przez dzieci;
  • maja wbudowane trzy paski regulacji zapięciem, umożliwiają one otwarcie cholewki co umożliwia swobodne włożenie stopy oraz dobre dopasowanie;
  • usztywnianą tylną częścią buta, by utrzymać stopy we właściwym położeniu oraz zapobiec wykoślawienia obuwia w okolicy pięt;

Natomiast obuwie ortopedyczne spełnia następujące funkcje: korygują odwracalne zniekształcenia stóp, stwarzają wygodne podparcie oraz ochronę dla stóp o utrwalonym zniekształceniu, zapobiegają pogłębianiu się zniekształceń oraz wyrównują skrócenie kończyny dolnej.

Jak dobrać odpowiednie wkładki i buty profilaktyczne dla dzieci?

Buty dziecięcePrawidłowy dobór obuwia jest bardzo istotny nie tylko, aby spełniały one swoją funkcję, ale także, żeby nie pogorszyły wady dziecka. Niestety w tej kwesti ciężko polegać na dziecku, gdyż często nie wiedzą one, że ich buty są za małe lub za duże. Prawidłowy rozmiar stopy, możemy zmierzyć odrysowując kontur na kartce. Ważne jest aby dziecko stało, tak by równomiernie obciążać obie stopy. Następnie mierzymy odległość od czubka pięty do najbardziej wysuniętego palca stopy. Zmierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta należy dobrać wybierając but którego wkładka będzie równa dłuższej stopie. W przypadku gdy stopa wypełnia bucik od zapiętka po sam czubek, bucik jest za mały. Stopa potrzebuje w obuwiu przestrzeni przetaczając się przy chodzeniu od piety po place. Przyjmuje się, że naddatek funkcjonalny, powinien wynosić 5 mm. Nie powinniśmy przekraczać tej granicy, gdyż za duże buty, powodują, że chodzenie w nich jest niewygodne, powinien od być dłuższy od stopy o ok. od 0,5 cm do 1 cm. Ważne jest także, aby czubki butów były szerokie i dosyć wysokie, tak by nie gniotły palcy, natomiast cholewka powinna sięgać trochę ponad kostkę.

Karta dużej rodziny – kupuj mądrze!

Wniosek o kartę dużej rodzinyJeżeli masz tzw. rodzinę wieloletnią postaraj się o Kartę Dużej Rodziny. Posiadając taką kartę, możesz korzystać ze zniżek, a także dodatkowych uprawnień. Karta Dużej Rodziny umożliwia zniżki z na oferty kulturalne, rekreacyjne oraz transportowe na terenie całego kraju, pod warunkiem że firma bierze udział w programie. Osoby wielodzietne, posiadające Kartę mogą korzystać między innymi z ustawowych zniżek na kolej. Rodzice oraz małżonkowie rodziców mają 37% zniżki na na bilety jednorazowe, a także 49% na miesięczne. Oprócz tego rodzina ma darmowy wstęp do parków narodowych, oraz tańsze usługi lekarskie i stomatologiczne, zniżki na zabawki, podręczniki szkolne, odzież i obuwie, a także do restauracji i punktów gastronomicznych. Karta Dużej rodziny, przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów, rodzinom z co najmniej trójką dzieci, które:

  • nie skończyły 18tego roku życia;
  • uczą się w szkole lub na uczelni wyższej i nie ukończyły jeszcze 25 roku życia;
  • legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, będących w jakimkolwiek wieku;

O Kartę dużej rodziny ubiegać się może także rodzina zastępcza, jest ona wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny, a korzystanie z niej jest umożliwione każdemu członkowi nawet osobno. Dodatkowo rodzice biologiczni, jak i zastępczy lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mają prawą korzystać z niej dożywotnio.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Egodziecka.pl – portal internetowy skierowany do rodziców
  • Ministore.pl – sklep internetowy oferujący buty profilaktyczne dla dzieci
  • Duzarodzina.pl – serwis internetowy zawierający informacje na temat karty dużej rodziny

Posumowanie

Jeżeli Twoje dziecko nie posiada wad stóp, najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego obuwie profilaktyczne, zapobiegające powstawaniu nieprawidłowości w późniejszym czasie rozwoju. Ich cena, jest niestety nieco wyższa niż tradycyjnych butów, więc jeżeli posiadasz liczną rodzinę, postaraj się o Kartę Dużej Rodziny, aby je taniej zakupić.