Jak zadbać o swoje auto?

Jeśli chcesz, aby twoje auto pięknie się prezentowało, to ważne jest nie tylko jego bieżące mycie i czyszczenie w środku. Od czasu do czasu trzeba przeprowadzić niezbędne renowacje lub nawet wymiany różnych części.

Naprawa, czyli rzecz konieczna

NaprawaMam nadzieję, że nie trzeba przypominać o tym, że dbałość o auto to przede wszystkim bieżąca naprawa wszystkich zepsutych w nim części. Nie sposób poruszać się samochodem, który co chwilę ulega awariom. Jest to zresztą bardzo niebezpieczne. Zaraz, kiedy wyczujesz, że coś jest nie tak, udaj się do mechanika. Wymiana niektórych części może być bardzo kosztowna, jednak droższe jest życie i zdrowie. Dlatego nie warto czekać na lepsze czasy, tylko trzeba zadbać o samochód od razu. Najlepiej w ogóle robić niektóre rzeczy profilaktycznie, dzięki czemu później nie będzie się trzeba martwić wielkimi naprawami. To tak jak z ludzkim zdrowiem. Jeśli się o nie na bieżąco nie dba, to potem leczenie chorób jest znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne niż gdyby stosowało się działania profilaktyczne. Podobnie jest też z samochodami. Jeżeli na bieżąco będzie się sprawdzało stan pojazdu i reperowało ewentualne drobne usterki, nie powinno być żadnych przykrych niespodzianek.

Renowacja felg i inne działania

 Renowacja felgCzęsto właścicielom aut zależy przede wszystkim na tym, aby dobrze się one prezentowały. Chcą, aby budziły zachwyt innych. Na wygląd samochodu może mieć zaś wpływ na przykład stan felg. Już sama ich renowacja wiele zmienia w wizerunku auta. Jak przebiega renowacja felg:

  • naprawa i prostowanie,
  • piaskowanie,
  • malowanie proszkowe.

Jeżeli felgi są zniszczone może się okazać, że konieczne jest na przykład ich prostowanie. Robiłem taki zabieg w Opolu i byłem bardzo zadowolony. Wykonawcy dbają, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni aluminium. Podobnie dzieje się w przypadku piaskowania. Specjalne maszyny piaskują felgi w taki sposób, aby nie ucierpiały one poprzez stosowany materiał ścierny. Takie wyczyszczenie jest konieczne, jeżeli chce się przeprowadzić następny etap. Nawet jednak jeżeli nie, warto w ten sposób oczyścić ochlapaną i zabrudzoną powierzchnię. Ja jednak także w Opolu zrobiłem profesjonalne malowanie proszkowe. Nie ma co prawda możliwości, aby felgi pomalować na oryginalny kolor. Dzieje się tak dlatego, że każdy z producentów ma swoją recepturę i chronione kolory. Oczywiście felgi to nie jedyna rzecz, która wpływa na to, jak auto się prezentuje. Jest to także, a może przede wszystkim stan karoserii, czy jej ona regularnie woskowana i polerowana i tak dalej.

Dywaniki samochodowe gumowe lub welurowe – gwarancja czystości i designu

Dywaniki samochodowe gumoweWpływ na wygląd i stan auta ma także jego wnętrze. Cóż z tego, że będzie piękne z zewnątrz, jeżeli w środku będzie panował chaos. Wpływ na porządek mają na przykład dywaniki samochodowe. Od ciebie zależy, które wybierzesz. Gumowe są na pewno łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale też z drugiej strony mniej estetyczne niż welurowe. Ważne jest, aby samochód regularnie w środku odkurzać. Nieraz konieczne może być także profesjonalne pranie tapicerki. Nie warto podejmować się tego typu działać samodzielnie, ponieważ zamiast sobie pomóc, można jeszcze bardziej zaszkodzić stanowi auta. Dużo łatwiej i skuteczniej będzie zatrudnić fachowca od prania tapicerek i problem zniknie bez śladu. Przydatna możliwość zwłaszcza wtedy, gdy masz małe dzieci albo psa. To oni bowiem są najczęściej sprawcami bałaganu na tylnych siedzeniach. Wyposaż auto także w maty do bagażnika. Powodują one, że można znacznie szybciej pozbyć się brudu. Nieraz wystarczy je tylko wytrzepać i już masz z powrotem czysto. Zarówno dywaniki jak i maty dostępne są w najróżniejszych kolorach, jednak najbardziej uniwersalnym jest czarny, ponieważ najmniej uwidacznia się na nim brud. Poza tym pasuje do większości wnętrz.


Napisano przy pomocy:


Podsumowując temat:

Na stan auta wpływa bardzo wiele czynników. Są to zarówno kwestie techniczne, jak i te dotyczące szeroko pojętego designu. Auto musi być zadbane pod każdym względem, jeżeli chcemy, aby długo służyło i prezentowało się dobrze.