Wybór odpowiedniej sztalugi

Na rynku dostępnych jest wiele sztalug, jednakże dla niektórych osób wybór ten jest o wiele bardziej skomplikowany niż powinien być. Przede wszystkim jest to związane z tym, czy dana sztaluga będzie odpowiednia do rysowania i malowania, stąd tyle niepewności. 

Jaką sztalugę kupić? 

sztaluga zestawDla początkujących artystów wybór sztalugi może być czymś ekscytującym, ale przede wszystkim to poważny krok w stronę tego, żeby faktycznie zacząć działać. Warto pamiętać jednak o tym, że sztaluga powinna być elementem, który będzie pomagać w pracy, a nie ją utrudniać. Jeśli ktoś planuje malować lub rysować w plenerze, to warto zadbać o to, żeby sztaluga była lekka i mobilna. Przede wszystkim przy jej kupnie należy zwrócić uwagę na takie elementy jak grubość desek, rodzaj drewna, z którego ją wykonano  i wysokość całej sztalugi. Należy dopasować sztalugę pod swoje upodobania i móc ją łatwo modyfikować w trakcie pracy. Najmniej do rysowania lub malowania poleca się sztalugi trójnożne. Są one tanie i szybko się je rozkłada, ale w czasie pracy nie utrzymują stabilności, a to sprawia, że praca nad obrazem jest utrudniona. Najlepszym wyborem jest sztaluga studyjna, ponieważ zapewnia ona wysoki komfort pracy.  Tak czy inaczej, ważnym elementem w pracy jest sztaluga zestaw jest idealny dla początkujących, ponieważ zazwyczaj obejmuje on dużo więcej niż samą sztalugę. Obecnie istnieje wiele różnych zestawów, a wybór zależy jedynie od upodobań klientów. Jeśli komuś zależy na malarstwie, to powinien wziąć sztalugę i farby, a jeśli ktoś chciałby skupić się na samym rysowaniu, to zawsze może skorzystać z wariantu, który oferuje np. kredki lub ołówki. 

Wybór sztalugi powinien być przemyślany i przede wszystkim dostosowany do artysty. Nie należy brać pierwszej lepszej sztalugi bez zastanowienia, ponieważ taki wybór może utrudnić przyszłą pracę i sprawić, że będzie ona koszmarem, a nie przyjemnością.