Wózki, jako rozwiązania transportowe w fabryce

 

Zawsze i wszędzie, gdzie to możliwe, pracę człowieka należy czynić łatwiejszą i lżejszą. W tym celu wprowadza się coraz to nowsze rozwiązania techniczne, których celem jest właśnie ułatwienie i ograniczenie zajęć, wykonywanych przez człowieka, w procesie produkcyjnym. Dotyczy to zarówno czynności prostych, jak i bardziej skomplikowanych.

Jakie wózki znajdziemy w fabryce?

wózki skrzynioweDo najprostszych, ale i najbardziej uciążliwych zajęć w zakładzie produkcyjnym, należy przemieszczanie różnego typu elementów produkcyjnych, materiałów i narzędzi na terenie zakładu. To zajęcie, jako pierwsze, zostało „zmechanizowane”. Te czynności wykonywane są z pomocą różnego typu wózków transportowych. Najczęściej używane są wózki skrzyniowe, którymi można bezpiecznie transportować różnego typu elementy. Wózki te są stabilne, dobrze wyważone różnych rozmiarów. W tych pojazdach stosowane są dwa rodzaje napędów. Napęd elektryczny mają wózki samojezdne. Mogą pokonywać kilkukilometrowe odległości i muszą być kierowane przez człowieka. No, ale praca kierowcy wózka nie jest zbyt męcząca i skomplikowane, chyba, że wózek ten ma dodatkowe wyposażenie i jest wózkiem widłowym. Widły, to przyrząd do transport również pionowego. Sterując nimi ze stanowiska kierowcy wózka, można dany przedmiot nałożyć na widły, następnie przemieścić go w pionie lub poziomie i złożyć we wskazanym miejscu. Taki wózek jest szczególnie przydatny w magazynach.

Drugi rodzaj napędu, to siła człowieka, wykorzystywana w niewielkich wózkach skrzyniowych, które są również potrzebne w zakładach produkcyjnych. Można je również spotkać  w dużych supermarketach, na poczcie, na dworcach i lotniskach. Transport tzw. drobnicy w wózkach skrzyniowych daje zabezpieczenie i gwarancję, że towar nie będzie zgubiony.