Wiercenie studni głębinowej zadaniem dla fachowców

Jako, że rozwiązania z zakresy pomp ciepła są coraz powszechniejsze w tym także pomp gruntowych, a także że coraz więcej osób chce się uniezależnić od krajowych dostawców rożnych mediów coraz popularniejsze stają się studnie głębinowe. Jedak wykonanie takiej studni nie jest takie proste jak by się mogło nam zdawać. Oto kilka informacji na temat samej studni i tego jak wygląda proces jej powstawania.

Studnie głębinowe – słów kilka

StudniaStudnie głębinowe są to studnie wiercone, z rura osłonową, której średnica zwykle ma około czterech cali. Ten rodzaj studni cechuje się największą wydajnością, ponieważ pozwalają one na pozyskiwanie wody zarówno z głębokości kilku jak i kilkunastu metrów, co za tym idzie jest to doskonałe rozwiązanie, dla osób, na których posesji nie ma wody, lub które chcą się uniezależnić od dostawcy. To co ważne jest dla osób zainteresowanych takim rozwiązaniem to to, że jeśli głębokość odwiertu nie będzie przekraczać trzydziestu metrów, a pobór wody nie przekroczy pięciu metrów wszczepiennych na dobę, to na budowę takiej studni nie potrzeba żadnego pozwolenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wykonanie takiej studni jest dość kosztowne, a w jaki sposób się to odbywa?

Wiercenie studni czyli odwiert studni głębinowej

OdwiertOdwierty nie zajmują wiele czasu, bo wykonuje się je w kilka godzin. Jednak powstawanie studnie głębinowej odbywa się na kilku etapach. Wyróżnić można by tu takie etapy i prace na nich wykonywane jak:

  • etap I – przygotowanie projektu i odpowiedniej dokumentacji ( dla domu jednorodzinnego jest to jedynie zgłoszenie zamiaru budowy studni)
  • etap II – wiercenie przy wykorzystaniu rury o odpowiedniej średnicy i młota do momentu dotarcia do litej skały
  • etap III – wiercenie w litej skale młotem do wo właściwej warstwy wodnej
  • etap IV – do odwiert wprowadzane są rury wraz z filtrami, w których znajdzie się pompa
  • etap V – analiza wydajności studni, dobranie pompy
  • etap VI – dezynfekcja studni
  • etap VII – wykonanie przyłącza

Oczywiście jest to tylko skrótowy opis prac, ponieważ na każdym etapie wykorzystuje się rożne określone narzędzia i techniki, które mają znaczący wpływ na wynik prac. Widać jednak wyraźnie, że tego rodzaju odwiert, czyli prace przy studni głębinowej mogą być wykonywane jedynie przez fachowców, a co za tym idzie, jeśli chcemy mieć taką studnie na swojej posesji, trzeba znaleźć odpowiedniego wykonawce. W gruncie rzeczy nie powinno być to szczególnie trudne bo wystarczy wpisać w przeglądarkę na przykład hasło: studnie głębinowe Kraków, by znaleźć potencjalnych wykonawców. Ważne jest natomiast to by ich sprawdzić, a zwłaszcza to jak ich oceniają poprzedni kliencie, wówczas będziemy mieli pewność, że nasza studnia zostanie profesjonalnie wykonana i co za tym idzie, że będzie działać jak należy.

Wiercenie studni głębinowej – jakie narzędzia?

Studnie głębinowePrzy wykonywaniu studni głębinowych konieczny jest profesjonalny sprzęt, co więcej jest to tak zwany sprzęt ciężki, który przy tego rodzaju pracach jest niezbędny. Co zatem jest wykorzystywane przy takich odwiertach? Można by tu wskazać takie maszyny jak choćby: urządzenie wiertnicze poruszające się na gąsienicach, czy też urządzenie wiertnicze znajdujące się na samochodzie dostawczym. To który rodzaj wiertnicy jest dobrany zależy od tego na jaką głębokość studnia ma być wiercona. Poza wiertnicami wykorzystuje się także duże sprężarki. Nie dziwi zatem, że skoro do wykonania głębinowej studni potrzebny jest taki sprzęt koszt jej wykonania jest stosunkowo wysoki.


 

Źródła informacji:


 

Podsumowując:

Studnie głębinowe to najwydajniejszy rodzaj studni, dodatkowo ich zaletą jest to, że można je wykonać w bardzo wielu miejscach, w stosunkowo krótkim czasie, a co za tym idzie jest to doskonałe rozwiązanie dla osób nie posiadających na swojej działce wody, czy też chcących zrezygnować z krajowego przyłącza. Pamiętajmy jednak, że żeby wykonać taką studnie potrzebni są fachowcy i to sprawdzeni, tak by mieć gwarancje, że studnia będzie wykonana i że będzie działać jak należy.