W co należy wyposażyć kuchnię?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które służy do przygotowywania posiłków. Istotną rolę w nim odgrywa odpowiednie wyposażenie, które sprawi, że funkcjonowanie w danym pomieszczeniu będzie łatwiejsze.

Rodzaje blatów kuchennych produkowanych przez firmę z Warszawy

blatyBardzo ważną rolę w kuchni odgrywają blaty. Jest to miejsce na którym przygotowuje się potrawy, kładzie gotowe potrawy, bardzo często gorące. Dlatego taki blat kuchenny powinien być wytrzymały. Oferowane przez jedną firmę blaty kuchenne w Warszawie są wykonywane z różnych materiałów oraz o różnych wymiarach. Wszystko zależy od wymagań klientów. Blaty dzieli się ze względu na materiał, z którego są wykonane:

 • kamienne,
 • drewniane,
 • laminowany,
 • metalowy,
 • szklane,
 • z płytek ceramicznych,
 • z kompozytów.

Do kuchni nowoczesnych dobrym rozwiązaniem mogą być blaty wykonane z kompozytów, czyli mieszanki minerałów złączonych żywicą. Inne nowoczesne blaty są wykonywane ze szkła. Oczywiście, aby tak blat był trwały, szkło jest hartowane. Tradycyjne są blaty drewniane, jednak nie należy stawiać na nie gorących elementów oraz materiał ten nie jest trwały na uszkodzenia czy zarysowania. Dlatego jeśli chcemy aby nasz blat wygląd na drewniany lepiej jest inwestować w blaty laminowane, które mogą mieć wygląd dowolnego materiału. Taki blat charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na wszelkie oddziaływania zewnętrzne. Poza tym taki blat jest najtańszym. Trwałość blatu metalowego zależy od materiału z jakiego jest on wykonany. Najtwardsze jest aluminium.

A może zdecydować się na blat kamienny?

blat kamiennyBlaty kamienne na pewno w naszej kuchni będą wyglądać prestiżowo. Poza tym nadadzą jej elegancki oraz piękny wygląd. Blaty kamienne charakteryzuje duża wytrzymałość można na nich bez problemu kroić, jak i stawiać gorące potrawy. Poza tym łatwo takie blaty utrzymać w czystości i są odporne na środki chemiczne. Najczęściej stosowanymi kamieniami jest marmur lub granit. Blaty kamienne można dostać w różnych wymiarach, najczęściej są wykonywane na zamówienie. Taki blat na pewno będzie nam służył przez długi czasu.

Co warto wiedzieć o oświetleniu kuchennym?

lampyKuchnia potrzebuje zróżnicowanego oświetlenia. W kuchni powinno znaleźć się oświetlenie ogólne, ale również powinno doświetlić się miejsca robocze. Ogólne oświetlenie kuchenne zazwyczaj stanowi lampa, która znajduje się w centralnym miejscu pomieszczenia. Jednak bardzo często podczas przygotowywania potraw zasłaniamy sobie to światło. Dlatego bardzo ważne jest oświetlenie kierunkowe, które będzie doświetlało strefy robocze. Takie oświetlanie powinno nie oślepiać, ale przy okazji musi być jasne. Strefy, które warto doświetlić w kuchni to:

 • stół,
 • kuchenka,
 • blaty robocze,
 • zlewozmywak.

Blat kuchenny powinien zostać równomiernie oświetlony, a światło powinno być skierować bezpośrednio na powierzchnię. Jeśli nad blatem znajdują się wiszące szafki to można takie oświetlenie zamontować od spodu. Stół kuchenny najczęściej oświetla się poprzez wykorzystanie jednej lampy wiszącej nad stołem. Dodatkowym oświetleniem w naszej kuchni może być oświetlenie dekoracyjne. Takie oświetlenie nadaje kuchni klimat. Bardzo często takie oświetlenie można znaleźć w szafkach oszklonych, lub pod szafkami. W tym drugim przypadku oświetlenie dekoracyjne może również służyć jako oświetlenie doświetlające blat. Oświetlenie pod szafkowe może być zainstalowane jako żarówki halogenowe w cienkich oprawach, jako paskówki LED, lub jako świetlówki liniowe. Podczas montażu takiego oświetlenia należy pamiętać o zamontowaniu listwy, które sprawią, że światło nie będzie razić osoby pracującej.


Źródła:


Podsumowanie

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego warto zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Elementy, które znajdą się w naszej kuchni powinny być z jednej strony praktyczne, ale z drugiej również dobrze wyglądać i pasować do wystroju całego pomieszczenia.