termowizja

Termowizja w budownictwie

Termowizja w budownictwie jest bardzo ważnym elementem. To dzięki niej można określić czy w danym pomieszczeniu są warunki sprzyjające rozwijaniu się pleśni lub czy nasze okna są szczelne.

Czym jest termowizja?

termowizjaTermowizja jest to metoda, która służy do określania rozkładu temperatur. Polega ona na zapisie promieniowania podczerwonego, które wysyła każde ciało z temperaturą wyższą od 0 bezwzględnego. Promieniowanie te jest przekształcane na światło widzialne. Termowizje najczęściej stosuje się podczas oceny stanu technicznego mieszkania lub budynku. Podczas takiego badania można np. oceniać:

  • stan wentylacji,
  • stan okien,
  • stan izolacji termicznej,
  • stan centralnego ogrzewania,
  • stan instalacji elektrycznej,
  • stan instalacji wodociągowej.

Podczas badania otrzymuje się termogram, który jest zdjęciem cieplnym badanego elementu. Dzięki temu badaniu łatwa jest analiza termiczna danej przegrody i można odczytać temperaturę w każdym dowolnym punkcie. Podczas badań termowizyjnych najczęściej jest wykorzystywane urządzenie zwane termowizorem.

Zalety badan termowizyjnych budynków

kameraBadania termowizyjne pomagają w znajdowaniu miejsc krytycznych, oczywiście pod względem cieplnym. Dzięki temu poznać można wszystkie mostki cieplne oraz miejsca nieszczelne, które występują w danym obiekcie. Badania termowizyjne w sposób bezbłędny wskażą niedociągnięcia budowlane pod względem termicznym, dzięki czemu można będzie usunąć dane wady. Usunięcie tych wad odwzorowane będzie w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Wykorzystanie kamer pozwoli ocenić czy dana stolarka okienna oraz drzwiowa jest dobrze posadzona w swoim miejscu. Dzięki wykonaniu tych badań można w łatwy sposób ocenić oraz znaleźć wady oraz usterki w konstrukcji obiektu. Badania termowizyjne nie przeoczą żadnych wad, dlatego ta metoda jest bardzo dokładna. Dużą zaletą tych badań jest ich bezinwazyjność. Wyniki podczas wykonywania tego badania otrzymuje się natychmiast. Cena tego badania jest niska, jeśli porówna się jego skuteczność oraz dokładność.

Budowa domów drewnianych oraz domów z bali, a termowizja

Budowa domów drewnianychBudowa domów drewnianych oraz budowa domów z bali różni się od tradycyjnej po kilkoma względami. Najważniejszą różniącą cechą jest rodzaj materiału, który jest używany podczas budowy domu. Drewno jest materiałem, który jest łatwy w obróbce, poza tym jest lekki. Dobrze zaimpregnowany może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby nasz nowo budowany dom służy przez wiele lat musi być dobrze wykonane. Podczas budowy domów z bali lub domów drewnianych dobrze jest zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę, która to zrobi. W takim domu ważna jest szczelność materiału, który jest układany. Aby dom z bali spełniał swoje właściwości energooszczędne ważna jest dobra izolacja belek. Podobnie jest w przypadku domów drewnianych. Takie budynki w większym stopniu są narażone na straty ciepłe oraz mostki cieplne. Aby uniknąć taki wad naszego budynku, wiele ekip budowlanych coraz częściej są wyposażone w kamery termowizyjne. Kamery te w bardzo łatwy sposób pozwalają na znalezienie miejsc przez które ucieka ciepło z budynku. Wykorzystywanie tego urządzenia podczas budowy pozwala na wyeliminowanie wad w postaci izolacji termicznej. Takie badanie najczęściej jest wykonywane już po zakończeniu budowy. Również podczas sprawdzania sprawności nowo wybudowanego budynku kamery termowizyjne stosuje się do sprawdzania instalacji centralnego ogrzewania. Umożliwia to sprawdzenie czy jest ona prawidłowo zainstalowana, jak również czy nie ma przecieków.


Tekst został napisany z pomocą:


Podsumowanie

Metoda jaką jest termowizja jest bardzo potrzebna na budowie. Pozwala na szybki i nieinwazyjny sposób ocenić temperaturę w każdym punkcie obiektu. Bardzo łatwo można zbadać gdzie następują w naszym budynku straty ciepła.