działka budowlana z domem

Szambo plastikowe, rury kominowe i inne konieczne elementy domowe

Kiedy rozpoczynamy budowę nowego domu jest kilka elementów, o które musimy bezwzględnie zadbać. Oczywiście pierwsze o czym pomyślimy to ładne wykończenie. Jednak najważniejsze jest wybudowanie odpowiedniego komina i zadbanie o domową kanalizację. Na wnętrze możemy wpływać w każdej chwili, tego typu sprawy natomiast powinny być załatwione już podczas budowy domu.

Działki w Lesznie – nowe miejsca zamieszkania

działka budowlana na sprzedażKupując dla siebie jedną z dostępnych działek budowlanych chcemy, żeby wszystko nam odpowiadało i żeby nam się właśnie w tym miejscy dobrze mieszkało. Oczywiście jest to do osiągnięcia, tylko sami musimy zatroszczyć się o to, aby nasze przyszłe miejsce zamieszkania okazało się dla nas przyjazne i bezpieczne. Chyba, że zdecydujemy się na drugie rozwiązanie jakim są kupowane nowe mieszkania. Wtedy cała odpowiedzialność za kanalizację i otwory kominowe, czyli za nasze bezpieczeństwo, spada na właścicieli budynków.Zatem zabierając się za budowę powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Pierwsze co musimy zrobić to oczywiście uzyskać pozwolenie na budowę. W tym świetnie pomoże nam radca prawny i niezbędny okaże się również geodeta. Udając się do odpowiedniej instytucji również dostaniemy niezbędne wskazówki, chociażby dotyczące wypełniania wniosku. W drugim etapie prac należy zadbać o ogrodzenie terenu, może to być początkowo ogrodzenie tymczasowe. Następnie budujemy fundamenty i rozprowadzamy kanalizację.

Rury kominowe – jakie wybrać?

rury kominowePrzystępując do murowania komina, bardzo ważne jest to, aby dostosować jego rodzaj do kotła grzewczego lub pieca, który posiadamy. Możemy zamontować przewody kominowe:

  • spalinowe
  • dymowe
  • wentylacyjne

Te przewody spalinowe będą idealne dla tych, którzy posiadają w swoim domu urządzenia grzewcze olejowe, bądź spalinowe. W przypadku tego rodzaju przewodu należy pamiętać, aby zastosować wkład kominowy kwasoodporny. Podczas wytrącania się ze spalin kropli pary wodnej, łączą się one ze związkami chemicznymi wytrącającymi się również pod wpływem wysokiej temperatury. Przewodu kominowe dymowe, natomiast, odprowadzają spaliny z urządzeń grzewczych na paliwa stałe i z kominków z otwartą komorą spalania. Zwyczajowo są to przewody murowane ceramiczne, a czasami dodatkowo stosuje się również wkład ze stali żaroodpornej. W tego typu systemach grzewczych temperatura dymu jest zdecydowanie wyższa, dlatego para wodna nie ulega skraplaniu. Stąd właśnie wkład nie musi byś kwasoodporny. Przewody kominowe wentylacyjne odprowadzają z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze. Musi być bezwzględnie doprowadzony do kuchni i łazienki oraz wszystkich pomieszczeń bez okien i do piwnicy. Do każdego z tych pomieszczeń powinien być poprowadzony osobny przewód. Zazwyczaj są one wykonane w keramzytobetonowych, ceramicznych albo silikatowych pustaków.

Szambo plastikowe – niezbędny element kanalizacji domowej

zabudowane szambo plastikoweSystem instalacji kanalizacyjnej, który mamy zazwyczaj w swoich domach, działa za zasadzie grawitacji. Ścieki przepływają z urządzeń sanitarnych pod wpływem własnego ciężaru. Przewody kanalizacyjne należy układać z odpowiednim spadem, w stosunku do kierunku pionu kanalizacyjnego. Instalując elementy kanalizacji musimy pamiętać o tym, że przy każdym urządzeniu sanitarnym musi się znajdować syfon, założenie jest takie, że musi być on ciągle wypełniony wodą. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza domu. Prowadząc pion kanalizacyjny należy go wyprowadzić do nawet stu centymetrów ponad dach, a zakończony powinien być specjalną kształtką. Jej głównym zadaniem jest przeciwdziałanie powstawania podciśnienia, co zapobiega występowaniu efektu zasysania wody z syfonów. Korzystając z wszystkich możliwości możemy założyć szambo plastikowe. Wykonane są ze specjalnych tworzyw i żywicy, co czyni je przyjaznymi dla środowiska. Jeśli chcemy jeszcze bardziej przyczynić się do dbania o środowisko powinniśmy skorzystać z możliwości jakie daje przydomowa oczyszczalnia ścieków.


Więcej szczegółów na ten temat na:

  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • Kominy24.pl – sklep online oferujący kwasoodporny wkład kominowy
  • Gronowezacisze.pl – strona internetowa prezentująca nowe mieszkania i działki w Lesznie
  • Domi – witryna internetowa firmy oferujacej szambo plastikowe i zbiorniki szczelne

Podsumowanie

W kolejnym etapie budowy murowane zostaną już ściany i należy zadbać o odpowiednie zrobienie komina. Zakłada się również pokrycie dachowe. Jako wykończenie budowy można potraktować wykonanie tynków i instalacji elektrycznych, gazowych i sanitarnych oraz wykończenie ogrodu i ogrodzenia.