Serwis maszyn rolniczych

W większości gospodarstw rolnych właściciele samodzielnie zajmują się naprawą swoich maszyn, kiedy ulegną uszkodzeniu bądź wymagają okresowej wymiany elementów eksploatacyjnych. Wraz z postępem technicznym i większym udziałem elektroniki w konstrukcji pojazdów rolniczych staje się to jednak coraz trudniejsze.

Jak naprawiać nowoczesne maszyny rolnicze

maszyny rolnicze części zamienneObecnie produkowane ciągniki rolnicze mają wyposażenie komfortem dorównujące samochodom klasy średniej. Klimatyzacja, wygłuszona kabina, wspomaganie kierownicy czy radioodbiornik należą do standardowego wyposażenia wysokiej klasy nowych pojazdów. Również podzespoły odpowiedzialne za pracę maszyny znacznie różnią się jakością od znanych ze starszych konstrukcji. Wraz z rosnącą mocą silników i dodatkowym osprzętem, jaki pojawia się w ciągnikach idzie też komplikacja ich budowy. Podobnie, jak w samochodach osobowych, każdy podzespół jest podłączony do komputera pokładowego, który monitoruje jego pracę i sygnalizuje błędy. Ingerencja w taki mechanizm zazwyczaj wymaga wizyty u mechanika wyspecjalizowanego w serwisowaniu sprzętu danej marki. Odczyta on kod błędu i rozpozna przyczynę awarii. Często, by dokonać naprawy, nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazy „maszyny rolnicze części zamienne” i wybrać odpowiedni zamiennik do samodzielnego montażu. By spełnić warunki gwarancji nowe ciągniki muszą być serwisowane z użyciem oryginalnych części zatwierdzonych przez producenta, a napraw można dokonywać tylko w autoryzowanych warsztatach.

Producenci często celowo uniemożliwiają użytkownikowi ingerencję w mechanizm pojazdu, ograniczając jego możliwości serwisowe tylko do wymiany płynów eksploatacyjnych.  Podyktowane jest to wysokim skomplikowaniem konstrukcji. Nieumiejętne próby naprawy mogą skutkować poważniejszym uszkodzeniem. Serwis tylko w wybranych warsztatach podnosi koszty użytkowania, ale zapewnia właściwe usunięcie usterki.