Prowadzenie sklepu zoologicznego.

Jednym z pomysłów na biznes jest sklep z artykułami dla zwierząt oraz ze samymi zwierzętami. Jeżeli chcemy by pomysł ten się udał a sklep przynosił nam zyski powinniśmy znać się na zwierzętach albo zatrudnić osoby, które mają wiedzę na ich temat. Dzięki temu kiedy przyjdzie klient i zapyta o konkretną rzecz sprzedawca będzie w stanie mu odpowiedzieć i udzielić profesjonalnej rady. Jak wiadomo fachowa obsługa jest ceniona wśród klientów i powoduje, że na pewno do nas wrócą oraz polecą nasz sklep innym.

gryzon2Sklep zoologiczny powinien być dobrze zorganizowany. Jeżeli mamy zamiar sprzedawać zwierzęta musimy zatroszczyć się o kilka rzeczy. Przede wszystkim zwierzęta powinny mieć odpowiednie miejsce do spania dopasowane do ich gatunku np. rybki w akwarium a gryzonie w klatkach. Kolejną rzeczą o którą właściciel sklepu powinien dbać to czystość w legowiskach zwierząt. Jest ona ważna z kilku względów.

Po pierwsze jeżeli zwierzęta mają czysto zmniejsza się ryzyko, że zachorują.

Po drugie brud w klatce lub akwarium nie wygląda zbyt estetycznie i zachęcająco dla klienta. Po trzecie zwierzęta wydalają odchody i jeżeli byśmy ich nie sprzątali zapach byłby niezbyt ładny.

Zanim zaczniemy prowadzić sklep musimy zastanowić się co będziemy chcieli w nim sprzedawać. Jeżeli będziemy chcieli sprzedawać dany gatunek zwierzęcia pamiętajmy, aby sprzedawać również akcesoria, które będą potrzebne w przypadku zakupu tego zwierzątka. Dla przykładu w przypadku sprzedaży kotów powinniśmy mieć kuwety, transporter dla kota, żwirek/piasek do kuwety, karmę, obrożę, smycz i szczotkę do futerka. Dzięki temu kupujący zwierzę od razu zaopatrzy się we wszelkie potrzebne akcesoria, co nam da większy zarobek a klientowi większą wygodę.

gryzonZastanówmy się jaki byłby sens sprzedawania chomików, świnek morskich lub innych gryzoni, gdyby akcesoria dla gryzoni nie były na wyposażeniu naszego sklepu. Oczywiście, że możemy tak zrobić ale to będzie dla nas transakcja jednorazowa. Klient przyjdzie kupi zwierzątko i tyle. Ale jeżeli będziemy mieli potrzebne akcesoria dla tego zwierzęcia, klient nie tylko kupi je od razu ale również wróci w razie potrzeby.

Na początku tego artykułu wspomniałem o wiedzy na temat zwierząt. Teraz chciałbym ten temat rozwinąć. Kiedy idziemy do sklepu ze sprzętem RTV i AGD oczekujemy, że sprzedawca udzieli nam porady, ponieważ nie każdy zna się na sprzęcie, który chce zakupić. Analogiczna sytuacja jest w przypadku sklepu zoologicznego. Są zwierzęta, które wymagają większej uwagi lub kotzwierzęta, które potrzebują mniejszej, Mając zwierzątko musimy wiedzieć jak się nim zajmować, jak je karmić oraz w jakich warunkach je trzymać. Przyszły właściciel zwierzęcia powinien wiedzieć to wszystko. Dlaczego? Posłużę się przykładem. Załóżmy, że w naszym sklepie sprzedajemy ryby morskie. Ryby takie muszą mieć specjalną wodę morską z odpowiednimi minerałami. Oprócz tego musi być zachowana odpowiednia temperatura oraz skład wody. Dodatkowo musimy wiedzieć jakie gatunki ryb mogą być ze sobą bez problemu w akwarium a jakie nie. Dodatkowo warto mieć ukwiały i inne koralowce, które oprócz funkcji estetycznej pełnią funkcję praktyczną np. oczyszczanie wody. Jeżeli któryś z tych warunków nie będzie spełniony rybki mogą umrzeć. Akwarium morskie to nie jest tani interes więc jeżeli ryby umrą spora suma zostanie zmarnowana. Dlatego klient powinien wiedzieć w jaki sposób zajmować się zwierzęciem. Jeżeli będziemy mieli wiedzę na temat gatunku zwierzęcia, które sprzedajemy będziemy mogli przekazać ją klientowi, który dzięki temu będzie wiedział jak się nim zajmować.

W ten krótki sposób wyjaśniłem z czym wiąże się prowadzenie sklepu zoologicznego i co mniej więcej będzie nam potrzebne. Pamiętajmy, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję.