Projektowanie ogrodu nie musi być trudne

Ogród jest miejscem do uprawy roślin, ale także do wypoczynku. Dobrze zaprojektowany ogród sprawi, ze wypoczynek i relaks w tym miejscu będzie wyjątkowy. Stworzenie takiego miejsca nie musi być trudne jeżeli podejdziemy do tematu w sposób rozsądny i przemyślany. Warto przemyśleć swoje działania przed ich podjęciem.

Tworzenie makiet przy procesie projektowania

Makieta architektonicznaBy dobrze zaprojektować swój ogród można wykonać makiety na których umieścimy elementy, które znajdować się maja w ogrodzie. Makiety architektoniczne są świetną formą prezentacji projektu. Makiety dają możliwość spojrzenia na projekt ogrodu z dowolnej perspektywy. W ostatnim czasie dość często przy tworzeniu makiet architektonicznych wykorzystywane są drukarki 3D. Wykorzystanie tej technologi jest tanie, a poza tym dzięki niej można szybko tworzyć modele przestrzenne różnych elementów makiety. Korzyści jakie płyną z wykorzystania drukarki 3D przy tworzeniu makiet: wysoka precyzja, szczegółowość modeli, obniżenie kosztów, krótszy czas realizacji. Przykładowo w skład makiety architektonicznej wchodzą:podkład makiety, podstawa, modele na makiecie, klosz ochronny. Makiety które są tworzone z PCV często pozostają białe, po to by skoncentrować się na formie, a nie na kolorach. Tworząc makietę warto zadbać by miała odpowiednią skalę.

Jaka mała architektura do ogrodu?

W każdym ogrodzie powinna znaleźć się mała architektura ogrodowa. Takie elementy ogrodu na pewno sprawią, że ogród będzie wydawał się atrakcyjniejszy, a poza tym elementy małej architektury ogrodowej służą w dużym stopniu wypoczynkowi i rekreacji. Według Prawa Budowlanego mała architektura to takie elementy, które nie potrzebując pozwolenia na budowę. Mogą to być np.:

 • ławki
 • huśtawki
 • figurki
 • fontanny
 • piaskownice
 • śmietniki

Ogród przed domemWłaśnie te elementy mają duży wpływ na kształtowanie przestrzeni ogrodu. Jednym z takich elementów to strumyk lub chociaż małe oczko wodne, który sprzyja relaksowi w ogrodzie, warto również ustawić przy nim ławeczkę. Jeśli chodzi o ławki, to jest to nieodzowny element ogrodów. Może to być miejsce do relaksu, pogaduszek czy schadzek. Podział przestrzeni w ogrodzie zapewnić mogą pergole czy jakieś kratki, na których konstrukcje często pną się jakieś rośliny. Ścieżki zapewnią sprawną komunikację po ogrodzie. Również warto przewidzieć w ogrodzie miejsce do wypoczynku czy spotkań z rodziną. Jeśli posiada się małe dzieci, to warto zaaranżować mały placyk dla dzieci, by pociechy również w ogrodzie znalazły miejsce dla siebie.

Rośliny to najważniejszy element ogrodu

Ogród przydomowyW ogrodzie najważniejsze powinny być rośliny. Można wybierać wśród kwiatów, krzewów oraz drzew. Rośliny są zasadniczą formą życia na Ziemi. Bez nich nie były by w stanie istnieć inne formy życia. Fotosynteza skrajnie zmienia skład chemiczny całej atmosfery. Warto by w ogrodzie posadzić pachnące kwiaty, które będą cieszyć zmysły w trakcie spacerów po ogrodzie lub w czasie wypoczynku w nim. Takie rośliny warto sadzić w miejscach:

 • gdzie panuje nieprzyjemny zapach
 • w pobliżu okien
 • przy ławkach
 • przy tarasach,antresolach
 • na balkonach

Rośliny pachnące mogą być jednoletnie, dwuletnie, byliny, a także krzaki lub drzewa. Zakładanie całorocznych rabat nie jest łatwym zadaniem, ze względu na dobór wielu roślin ozdobnych na różne pory roku. Taka rabata całoroczna jest szczególnym typem rabat ponieważ stanowi dekorację przez cały rok (od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni). Rośliny należy tak dobrać by o każdej porze roku można było znaleźć coś atrakcyjnego. Aby rabata była ozdobna nawet zimą można posadzić za nią krzak ozdobny, który będzie atrakcyjny nawet w mroźne dni. Łatwiej jest projektować rabaty sezonowe. Najłatwiejsze w pielęgnacji są rabaty jednogatunkowe, bardziej już takie składające się z wielu gatunków roślin, ponieważ każda roślina ma odmienne wymagania.


Więcej treści na ten temat można znaleźć na:


Podsumowanie

Ogród może być przedłużeniem domu, może być traktowany jako kolejne pomieszczenie. Ogrody powinny spełniać oczekiwania osób z nich korzystając, ale projektowanie ich nie jest wcale takie trudne.