Prawo budowlane mówiące o świadectwach energetycznych

Wiele osób marzy o tym, by eksploatacja mieszkania czy domu była jak najtańsza. Aby tak się stało, należy postawić na energooszczędne rozwiązania. Najpierw warto jednak sprawdzić, ile energii jest wykorzystywanej w ciągu roku na zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom nieruchomości.

Wykonywanie świadectw energetycznych częściej niż co 10 lat

świadectwa charakterystyki energetycznej wrocławMożna to zrobić, zlecając wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Zajmują się tym profesjonaliści, którzy obliczają różne wskaźniki mówiące nie tylko o energii końcowej budynku, ale też wielu innych jego cechach. Niektóre budynki wymagają posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to regulowane przez Prawo budowlane, a dokładnie przez nowelizację, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2009 roku. Świadectwo muszą posiadać nowe nieruchomości, ale również te, które będą sprzedawane lub wynajmowane. Takie świadectwa charakterystyki energetycznej wrocław można wykonywać częściej niż co 10 lat – szczególnie jeśli w danym budynku doszło do termomodernizacji i parametry na pewno się zmieniły. W blokach, w których znajduje się wspólna instalacja grzewcza, świadectwa charakterystyki energetycznej wykonywane są dla całego budynku, a nie tylko dla jednego mieszkania. Obecnie można pochwalić się tym, że od momentu wprowadzenia świadectw wydano już ich bardzo dużo (zdecydowanie ponad 100 tysięcy). Są to przede wszystkim świadectwa wydawane nowym domom jednorodzinnym i blokom mieszkalnym.

Dzięki świadectwu można eksploatować budynek znacznie bardziej energooszczędnie. Co za tym idzie – możliwe jest oszczędzanie na comiesięcznych rachunkach za prąd elektryczny, ogrzewanie wody, klimatyzację i nie tylko. Współczesne budynki powinny być ciepłe przy minimalnych kosztach za zużycie energii. System certyfikacji budynków jest obecnie bardzo potrzebny.