Praca w Polsce czy za granicą?

Do tych trudnych decyzji zmusza ich sytuacja rodzinna, materialna lub brak większych perspektyw. Każde z tych rozwiązań wydaje się mieć dobre i złe strony, jednak w końcu trzeba dokonać wyboru.
Jakie ryzyko niesie za sobą praca za granicą?

Wielu Polaków codziennie staje przed dylematem

pracaSytuacja na rynku pracy w Polsce teoretycznie się poprawia, jednak w trakcie poszukiwań pracy możemy zauważyć, że wygląda to różnie. Wiele zależy od tego, w jakiej części kraju poszukujemy zatrudnienia. Pod koniec maja 2016 roku według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 9,1 procent. Jednak przyglądając się poszczególnym miastom: w Bytomiu było to aż 16,7 procent, w Krakowie 4,3 procent, zaś w Katowicach tylko 3,4 procent. Wobec tego, zdania na temat komfortu życia i perspektyw w kraju mogą być podzielone. O ile praca w Krakowie, Warszawie i Katowicach jest dla niemal wszystkich, o tyle w innych obszarach brakuje jej dla bardzo wielu osób. Zapewne to jest główną motywacją do migracji. Najczęstszymi stronami, w które udają się Polacy są: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy i Norwegia. Mimo wszystko rodacy nie decydują się już tak często na wyjazdy jak chociażby dekadę temu. Ci, którzy już wtedy zadecydowali o swojej przyszłości często obecnie mają już stabilną sytuację życiową i finansową. Obecnie natomiast trudno powiedzieć, czy wyjazdy za granicę są opłacalne. Pod względem zarobkowym zapewne tak, jednak nie we wszystkich lokalizacjach jesteśmy tak mile widziani jak jeszcze kilka lat temu. Wiąże się z tym wiele stereotypów oraz pogłoski o tym, że Polacy zabierają miejsca pracy lokalnej ludności. Osoby, które są lub były za granicą w celach zarobkowych opowiadają o różnych doświadczeniach – pozytywnych i negatywnych. Trudno więc jednoznacznie określić, czy wyjazdy te są dla nas korzystne czy wręcz przeciwnie. Czasem sytuacja życiowa zmusza nas, by mimo wszystko przestać się nad tym zastanawiać i zacząć przygotowywać się do podróży.

Busy do Holandii najlepszym środkiem transportu

przewóz osób do HolandiiJednym z bardziej uczęszczanych kierunków pracy przez rodaków jest właśnie Holandia. Wpływ na to może mieć pozytywne nastawienie Holendrów do nas oraz możliwość dobrego zarobku w niedługim czasie. Tu kusi wiele osób, zwłaszcza młodych, niewiedzących co zrobić ze swoim życiem. Myślą, że praca w Holandii pomoże im w odłożeniu kapitału, a następnie powrocie do Polski i rozkręcenie własnego biznesu lub zakupu mieszkania. Niektórzy z nich mają już doświadczenie w pracy za granicą podczas wakacji i chętnie tam wracają. Na taką dłuższą podróż z kilku powodów warto wybrać się busem:

  • są tańsze niż inne środki transportu,
  • można zabrać do nich wiele bagażu,
  • trasa nie trwa bardzo długo,
  • obecnie busy są dostosowane do potrzeb pasażerów zapewniając im komfort i bezpieczeństwo.

Przewozy do Holandii odbywają się z bardzo wielu miast, ale nie tylko tych największych. W związku z tym są bardziej ogólnodostępne niż rejsy samolotami. Wobec tego busy są i prawdopodobnie długo będą najpopularniejszym środkiem transportu do Holandii i nie tylko.

Czy warto zdecydować się na kurs języka angielskiego?

kurs języka angielskiegoDobra znajomość języka nie tylko przydaje się podczas wyprawy zarobkowej za granicę, to właściwie podstawa. Dzięki niej łatwiej się zaklimatyzujemy i zdobędziemy lepszą pracę. Niektórzy już podczas nauki w szkole wiedzą, ze po skończonej edukacji wyjadą np. do Wielkiej Brytanii i z tego powodu uczęszczają na kurs języka angielskiego. Dużo częściej jednak te wyjazdy są wynikiem splotu różnych zdarzeń i odbywają się w szalonym tempie. Każda bardziej prestiżowa szkoła językowa oferuje intensywne kursy np. wakacyjne. Taki kurs języka angielskiego jest dużo tańszy od klasycznego i umożliwia w miesiąc lub dwa znaczne poszerzenie bogactwa językowego. Warto rozważyć taką możliwość, by nieco ułatwić sobie nowy etap w życiu.


Tekst powstał z pomocą takich stron:

  • Krakusik.pl – portal z ogłoszeniami o pracę w Krakowie i okolicach
  • Nto.pl – artykuł o tym, dlaczego opłaca się pracować za granicą
  • Voyager-przewozy.pl – przewozy busami za granicę

Podsumowanie

W powyższym artykule omawiamy szanse i ryzyko związane z podjęciem pracy za granicą. Zwracamy także uwagę na optymalne rozwiązania, które ułatwią wszystkim rodakom odnalezienie się w nowej sytuacji.