Gdy przychodzą chłonne jesienne wieczory to rozpoczyna się sezon grzewczy, który potrwa aż do wiosny. Kwestia pozostaje tylko czym najlepiej dogrzać dom lub mieszkanie.

Czym jest biokominek?

KominekJednym ze sposobów jest wykorzystanie biokominka. Biokominek korzysta z żelowego lub płynnego paliwa, który jest na bazie alkoholu. Takie paliwo, które jest na bazie alkoholu podczas spalania nie produkuje dymu i zapachu. Poza tym w kominku nie pozostaje popiół po tym paliwie. Zaletą takie kominka jest fakt, że nie potrzepując one instalacji kominowej. Taki sposób dogrzania domy jest energooszczędny, ponieważ wytwarzane ciepło nie ucieka przez komin i pozostaje w mieszkaniu lub domu. Biokominki można podzielić biorąc pod uwagę roddzaj paliwa na:

  • kominki na paliwo płynne,
  • kominki żelowe,

Inny podział biokominków zależy od formy użytkowania:

  • meble z ogniem,
  • naścienne,
  • wolnostojące.

Biokominki pokryte są farbami lub lakierami, które są odporne na wysokie temperatury. Głównym materiałem z którego są konstruowane to metal, beton, kamień szkło. Biokominek jest zbudowany z obudowy, która musi być przede wszystkim odporna na ciepło. Musi mieć elementy szklane, które są odpowiedniej grubość]ci tak by zapewnić wytrzymałość. Podstawa biokominka musi być stabilna, do tego nie powinna rysować powierzchni, na której stoi. Palenisko powinno być wykonane ze stali nierdzewnej, czasem jest ma pokrętło, które reguluje wielkość płomienia. Wiele z takich kominków może być sterowana pilotem.

A może nowoczesny kominek?

Palący się kominekInnym urządzeniem dogrzewającym dom lub mieszkanie jest nowoczesny kominek. Nowoczesne kominki to przede wszystkim takie, które zaskakują swoim wyglądem. Takie kominki designerskie pasują szczególnie do nowoczesnych wystrojów wnętrz. W przypadku takich kominków granicą jest wyobraźnia i ograniczenia techniczne. Takie nowoczesne kominki często są dziełem sztuki. Kształty ich mogą być różnorodne np. owalne, czy trójkątne. Taki kominek może się obracać na każdą stronę, lub np. wisieć na przewodzę kominowym. Niestety takie wymyśle kominki mają również swoją cenę, na którą stać te osoby najbardziej majętne. Nowoczesnym rozwiązaniem grzewczym może być również koza grzewcza. Ich wygląd przypomina kominek, poza tym zajmują mniej miejsca, a koszt montażu jest dużo mniejszy.

Grzejniki marmurowe to nie tylko ciepło ale i designerski wygląd

GrzejnikGrzejniki marmurowe są energooszczędnym elektrycznym sposobem dogrzania domu. Taki grzejnik korzysta z naturalnych właściwości kamienia takich jak akumulacja ciepła. Grzejniki marmurowe produkują ciepło równomiernie całą swoją powierzchnią. Działanie takich grzejników jest podobne do działania pieców kaflowych. Warstwa powietrza przy suficie nie jest niepotrzebnie nagrzewana, co sprawia, że takie ogrzewanie jest korzystniejsze. Jeśli chodzi o grzejniki kamienne to wytwarzają one mikroklimat, nie powoduje ono poruszania się powietrza,m co nie unosi pyłu oraz kurzu. Ważną zaletą takiego systemu grzewczego, że ciepło produkowane przez te grzejniki kumulowane jest w urządzeniach i ścianach, przez co jest trzymane dłużej, a wychładzanie trwa dłużej.

Czy grzejniki elektryczne są energooszczędne?

Energia elektryczna jest coraz droższa, dlatego grzejniki elektryczne, nie powinny zużywać zbyt dużo prądu. Jednym z grzejników elektrycznych są piece akumulacyjne. Takie piece akumulują ciepło, a następnie oddają je przez kilka godzin, nie pobierając nowej energii elektrycznej. Ładowanie takiego pieca warto przeprowadzać podczas trwania tańszej taryfy. Grzejniki elektryczne to również grzejniki kamienne, marmurowe, które już zostały opisane. Również na rynku można spotkać grzejniki elektryczne z niskim poborem prądu. Takie grzejniki mogą składać się np. z aluminiowej obudowy z ceramicznym rdzeniem i elementami grzewczymi. Takie elementy sprawiają, że szybko nagrzewa się rdzeń. Ceramiczny rdzeń jest przechowywaczem ciepła. Te ciepło jest powoli oddawane. Grzejnikiem elektrycznym energooszczędnym jest grzejnik z radiatorem. Takie grzejniki są wykonane z blachy aluminiowej ze spiralami grzewczymi. Pomimo, że radiator ma małe rozmiary, to ma on dużą wydajność przy niskim pobieraniu prądu elektrycznego oraz dużą powierzchnie grzewczą.


 

Więcej informacji na stronach:


 

Podsumowując:

Okres grzewczy jest sezonem, w którym powstają dodatkowe wydatki, dlatego warto inwestować w ogrzewanie energooszczędne, które spowodują niższe rachunki za ogrzewanie.