Okna i ich dekoracje

Okno to bardzo ważny element naszego domu i mieszkania. Z jednej strony, okno odgradza nas od otaczającego świata. Pozwala przed nim zabezpieczyć, pozwala odciąć się zarówno od hałasów, jak i od całego zgiełku jaki panuje wokół nas.

Dalej, warto również wziąć pod uwagę, że okno to również nasz łącznik domowy ze światem zewnętrznym. Pozwala się na ten świat otworzyć, pozwoli wpuścić go do naszego domu, pozwala na komunikację i łączność.

 

architecture-628916_640Atmosfera w domu – okno

Okno, to również taki element domu, który ma bardzo duży wpływ i ogromne znaczenie na stworzenie pewnej specyficznej atmosfery. Pozwala stworzyć uczucie przytulności, ciepła i rodzinności. Oczywiście, główną atmosferę w domu tworzą ludzie, ale okna również w tym pomagają.

Skoro tak, warto więc o to okno nieco zadbać. Warto się tym oknom przyjrzeć i trochę nad nimi popracować. Nie chodzi tutaj oczywiście o ich umycie. To jest oczywiste i raz na jakiś czas okna powinny zostać umyte, nie pozostawia to żadnej wątpliwości. Jednakże, chodzi tutaj o pewne zadbanie estetyczne o okna. Chodzi o ich udekorowanie i przystrojenie.

 

window-307166_640Firmany i zasłony

Jednym z rozwiązań mogą być na przykład firanki i zasłony. Firany i zasłony doskonale sprawdzają się głównie we wnętrzach klasycznych, gdzie raczej wiele elementów wyposażenia się znajduje. Firany dobrze grają z komodami, półkami, szufladami. Oczywiście, ważne jest odpowiednie dobranie firany, żeby była ona i kolorystycznie i stylowo dopasowana do wnętrza, które ma zdobić. Ważne też jest to by zgrać ze sobą firanę i zasłonę. Tam gdzie funkcjonują one obie, trzeba pamiętać, żeby stanowiły one spójną jedność. Muszą ze sobą współgrać, żeby robić dobre wrażenie. Oczywiście, trzeba też pamiętać, że firany i zasłony się kurzą, dobrze więc mieć kilka różnorodnych kompletów, kilka zestawów, bo nawet najpiękniejsza dekoracja, ale pokryta kurzem nie będzie efektowna.

 

blinds-201173_640Dekoracja okna – żaluzje

Innym rozwiązaniem są żaluzje. Żaluzje to rozwiązanie znane już od wielu lat. Jednakże, jak wszystko idzie do przodu, tak i żaluzje poszły do przodu i znacznie się zmieniły w porównaniu do tych pierwszych modeli, które kiedyś królowały w naszych domach. Co za tym idzie, dziś żaluzje są nie tylko praktyczne, użyteczne, ale są też bardzo ładne, estetyczne i efektowne. Istnieją ich różne odmiany, są wewnętrzne, między szybami, są zewnętrzne, umieszczone na wierzchu okna – takie znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Są też żaluzje w różnych kolorach, co pozwala dopasować je do ogólnego wystroju domu.

 

computer-workstations-415138_640Dekoracja okna – rolety

Ciekawym rozwiązaniem mogą też być rolety. One również występują w różnorodnych odmianach i w różnorodnych kolorach. Rolety dodatkowo jeszcze mają tę funkcję, że potrafią całkowicie zaciemnić pomieszczenie, w którym zostaną zasunięte. I tak, rozróżniając rodzaje rolet, mamy do dyspozycji na przykład, rolety jednobarwne, jednokolorowe, rolety zdobione w różne wzorki i dekoracje. Co za tym idzie, mamy pełną gamę dekoracji. Drugie rozróżnienie rolet, to na przykład poziom zaciemnienia, o którym wcześniej wspomniano. Do tego, dochodzi jeszcze cała gama innych czynników, czyli to, w jaki sposób są one montowane, jak są opuszczane i zaciągane, jak wyglądają na oknie, czy są zamknięte w kasecie, czy nie. Oczywiście, są to szczegóły, ale skoro istnieją możliwości wyboru, to warto jest z nich skorzystać.

 


 

window-45787_640Więcej informacji:

  • Lublin Okna – firma z Lublina oferująca okna, jak również rolety oraz żaluzje
  • Dom Partner – firma oferująca okna, rolety, żaluzje i moskitiery
  • Murator – portal budowlany

 


 

skyscraper-418189_640Widać zatem z powyższego bardzo wyraźnie, jak wiele mamy możliwości, jak wiele opcji, które pozwalają nam na dekorowanie naszego okna. To też jeszcze nie koniec. Można też łączyć ze sobą rozwiązania, jak na przykład

  • rolety i firany
  • żaluzje i firany.

Wszystko to powoduje, że jedynym ograniczeniem w dekorowaniu okien staje się dla nas nasza wyobraźnia.