Ogrzewanie przy użyciu pelletu

Kwestie związane z ogrzewaniem dotykają coraz częściej nie tylko samego tematu kaloryczności ale również w grę wchodzi tutaj ekologia. Dużo mówi się w ostatnim czasie na temat stosowania węgla i wpływu jego spalania na otaczające nas środowisko. Sporo osób zaczyna powoli odchodzić od stosowania tego materiału opałowego i przerzucają się oni na materiały bardziej ekologiczne.

Ekologiczny pellet drzewny

pellet olczykWęgiel bez wątpienia nie może zostać uznany za materiał opałowy, który jest ekologiczny. Bardzo często usłyszeć można o jego szkodliwości. W szczególności wynika ona stąd, że w węglu znajduje się bardzo dużo cząsteczek siarki, która wpływa na generowanie szkodliwych spalin. Warto więc mieć na uwadze otaczającą nas przyrodę i należy pomyśleć o tym czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem przerzucenie się na stosowanie pelletu, ekogroszku czy też brykietu torfowego. W ostatnim czasie na szczególną uwagę zasługuje pellet Olczyk. Ten materiał opałowy jest wytwarzany z wiórów drzewnych. Niemniej jednak nie dochodzi tutaj do ścinania drzew specjalnie w celu pozyskania takowych wiórów. Najczęściej wióry te są pozyskiwanie z trocin, które są efektem ubocznym powstającym podczas produkcji desek w tartakach. Uprawiania jest również wierzba energetyczna, która jest przetwarzana na zrębki, które w przyszłości również wykorzystywane są do produkowania pelletu drzewnego.

Z każdym rokiem poprawia się jakość produkowanego pelletu drzewnego. Okazuje się, że można do takiego paliwa dokładać różne lepiszcza, które też dodatkowo poprawiają właściwości pelletu jeśli chodzi o łączenie się ze sobą wiórów drzewnych. Obecnie bardzo łatwo natknąć się też możemy na pellet drzewny sprzedawany w wygodnych w użyciu opakowaniach. Dostępny jest on obecnie nawet w niektórych marketach.