ogrodzenie otaczające ogród

Ogrodzenie z siatki i inne sposoby ochrony ogrodu przed zwierzętami

Budowa domu zadanie bardzo trudne. Ciężko jest dokończyć budowę bez większych problemów, jednak Ci którym się udało oddać budynek do użytku dobrze wiedzą, że warto przejść przez te cierpienia. Jednak po budowie przychodzi czas na zakładanie ogrodu. Proces ten także wymaga sporo pracy, a zwierzęta tylko czekają aby zniszczyć efekt mozolnej pracy. Jak im w tym przeszkodzić?

Zakładanie ogrodu

ogrodzenie z siatkiJuż na etapie projektu należy zaplanować odpowiednie zabezpieczenia przed zwierzętami. Projektowanie ogrodu można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie architektonicznej. Samo projektowanie może przynieść wiele wiele satysfakcji i zabawy, jednak nie każdy ma na to czas. W takim wypadku o pomoc można się zwrócić do firm usługowych, które kompleksowo zajmą się tematem. Do projektowania samodzielnego należy jednak dobrze się przygotować. Należy przede wszystkim przeczytać wiele poradników gdyż zawarte w nich rady, szczególnie dla początkujących ogrodników mogą być bardzo pomocne. Kolejnym etapem projektowania jest wybór odpowiednich roślin. Należy zwrócić uwagę by rośliny nie były zbyt różnorodne, gdyż każda będzie wymagać innych warunków glebowych a także innych odżywek. Warto więc o tym pomyśleć przed zakupem roślin. Jeszcze jednym faktem jest właściwa organizacja przestrzeni. Zasada w tym temacie jest podobna jak przy urządzaniu mieszkania. Przede wszystkim centralny punkt powinien pozostać pusty, a najwyższe rośliny powinny znaleźć się w najdalszym punkcie ogrodu. Reszta zależy już od upodobań właścicieli, warto jednak zachować umiar gdyż zagracone przestrzenie nie wyglądają dobrze.

Ogrodzenie z siatki przeciw leśnym zwierzętom

siatki ogrodzeniowePo założeniu ogrodu kolejnym krokiem do jego urządzenia jest wybór odpowiedniego ogrodzenia. Ogrodzenie spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim wyznacza granice posiadłości, dodatkowo chroni przed złodziejami, a także niechcianą zwierzyną. Wśród popularnych rozwiązań ogrodzeniowych wyróżnić można:

  • ogrodzenia z kamienia
  • ogrodzenia murowane
  • panel ogrodzeniowy
  • ogrodzenie gabionowe
  • siatka ogrodzeniowe
  • ogrodzenia kute

Wybór odpowiedniego ogrodzeni uzależniony jest od wielu czynników. Do podstawowych należy oczywiście cena. Najdroższe będą oczywiście ogrodzenia wykonane z kamienia i kute. Najtańsza na rynku jest obecnie siatka ogrodzeniowa, jednak wygląda ona najmniej efektywnie. Pewnym kompromisem pomiędzy estetyką a ceną są panele ogrodzeniowe, które są tani i stosunkowo trwałe. Ogrodzenie jest ważne szczególnie gdy mieszka się przy lesie. Dzika zwierzyna może zdewastować lata pracy nad ogrodem.

Siatka na krety sposobem na szkodniki z ziemi

kret w ogrodzieJednak postawienie ogrodzenia nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa ogrodowi. Szkodniki znajdują się również pod ziemią, a także w powietrzu. Najbardziej znanym szkodnikiem ogrodowy są krety. Krety żyją pod ziemią jednak, podczas kopania swoich tuneli wyrzucają nadmiar ziemi na powierzchnie. W ten sposób powstają nieestetyczne kopce, które są zmora wszystkich trawników. Na etapie projektowania ogrodu można jednak zabezpieczyć ogród przed tego typu szkodami. Siatka przeciw kretom to rozwiązanie, które za wiele lat pomoże pozbyć się tych niechcianych zwierząt. Jeszcze jednym popularnym szkodnikiem są ptaki, które lubią wyjadać owoce z drzew w ogrodach. Tutaj także swoje zastosowanie ma siatka na ptaki. Otaczając nią drzewo można je ochronić przed atakiem tych szkodników.

 


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:


Podsumowanie

Założenie ogrodu jest zadaniem trudnym. Jednak równie trudno jest utrzymać go poza zasięgiem wszystkich szkodników. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań, które pomagają człowiekowi wygrać walkę o piękny wygląd swojego ogrodu.