Odpowiednie użytkowanie wibrometru

Praca w zakładzie przemysłowym produkującym części do pojazdów mechanicznych jest dość skomplikowana. Posiadamy w nim sporą ilość profesjonalnych maszyn, które wymagają odpowiedniego obejścia się z nimi, dlatego też ludzie muszą być odpowiednio przeszkoleni. Jednak o maszyny muszę dbać ja.

Odpowiednie wykorzystanie wibrometrów

wibrometryW takim miejscu funkcjonuje spora ilość różnego rodzaju maszyn, które wytwarzają podczas swojej pracy drgania, które mogą stwarzać stan zagrożenia dla pracowników w ich otoczeniu. Dlatego też muszą być one stale kontrolowane, aby wibracje nie wychodziły poza normę. Do tego celu wykorzystywane są wibrometry, które pokazują wynik takiego pomiaru na wskazówkowym wyświetlaczu. Pozwalają one określić dokładny stopień wibracji. Jeśli są one zbyt wysokie, to ważne jest odpowiednie skalibrowanie maszyny, która może chodzić nieprawidłowo. Zbyt wysoki poziom drgań określony przez wibrometr jest alarmem, że coś dzieje się nie w porządku. Może to też wskazywać na uszkodzenie podzespołów w maszynie. Dlatego też po takim wyniku warto rozejrzeć się za takimi ewentualnościami w obrębie urządzenia. Częstym problemem jest także nierówne podłoże, na którym taka maszyna nie powinna stać. Wibrometr jest urządzeniem bardzo praktycznym, gdyż w dużej mierze pozwala wykryć ewentualne uszkodzenia maszyny, które mogą powstać, lub już są obecne. Nadmierne wibracje nigdy nie są dobrym znakiem, dlatego nie warto ich ignorować, a należy coś z nimi zrobić, aby zapewnić sprawność i bezpieczeństwo takiej maszyny.

Wibrometr jest narzędziem ważnym w takiej pracy, gdyż umożliwia zarówno stałe kontrolowanie stanu technicznego maszyn, ale także bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Maszyny przekraczające normę w tych kwestiach mogą zacząć się ruszać, co jest sytuacją niebezpieczną dla pracownika, a dzięki temu urządzeniu można jej uniknąć.