biurowiec

O czym należy pamiętać gdy projektuje się biurowce?

Projektowanie budynków jest z całą pewnością zajęciem dla profesjonalistów. Ważne jest w tym przypadku, aby dopilnować wszystkich wymagań prawa budowlanego. Dlatego właśnie zajmują się tym tylko profesjonaliści, którzy posiadają dużą wiedzę oraz doświadczenie. To samo dotyczy projektowania biurowców. Są to budynki wielokondygnacyjne, narażone na duże obciążenia. Z całą pewnością niezbędne będą obliczenia inżynierskie.

Projektowanie biurowców – na co zwraca się uwagę

Projektowanie biurowcówPrzy projektowaniu biurowców z całą pewnością należy zwrócić szczególną uwagę na dopilnowanie wszelkich wymagań budowlanych. W tego rodzaju budynkach będzie pracowało naprawdę wielu ludzie, dlatego ważne jest, aby zapewnić im niezbędne bezpieczeństwo. Architekci, którzy są zaangażowani w stworzenie projektu biurowca, muszą również zwrócić szczególną uwagę na to, aby budynek był komfortowy i funkcjonalny. Oczywiście architekt będzie miał ograniczone możliwości do wykorzystania, jednak więcej pracy w tej kwestii z całą pewnością włoży projektant wnętrz. Jak przebiega praca projektanta biurowców? Przede wszystkim musi on wykonać analizę tego, ile inwestor będzie w stanie zainwestować w przedsięwzięcie. Dzięki temu architekci będą mogli wybrać rozwiązania, spełniające nie tylko oczekiwani, ale również warunki finansowe inwestora. Ważne jest również to, aby efektywnie wykorzystać dostępną w budynku powierzchnię. Korzystając z tego, że ustalony od samego początku został budżet, z całą pewnością możliwe jest wprowadzenie większej ilości oszczędności. Oczywiście nie bez znaczenia będzie to jakiego rodzaju materiały zostaną użyte na budowie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich dobrą jakość. Z całą pewnością trzeba zwracać również uwagę na ceny wybranych materiałów, jednak wszystkie wybrane elementy muszą spełniać wymagania. Wybrane materiały zostają sprawdzone pod względem wytrzymałościowym. Jeśli obliczenia teoretyczne będą zgodne z tymi uzyskanymi podczas testów, z całą pewnością materiał może zostać użyty do budowy. Dla podsumowania, na co uwagę zwraca architekt?

  • budżet,
  • jakość materiałów,
  • oczekiwania inwestora.

Grzejniki na podczerwień – rozwiązania nietypowe

Panele na podczerwieńJak już zostało wcześniej wspomniane, bardzo duże znaczenie w w projektowaniu biurowców będzie miało z całą pewnością również wnętrze. Dlatego właśnie praca nad powstaniem biurowca należy zarówno do architektów jak i do projektantów wnętrz. Najważniejsze będzie umiejętne połączenie rozwiązań oszczędności z tymi funkcjonalnymi. Zwrócą również szczególną uwagę na zamontowanie elementów o niskich kosztach eksploatacji, a możliwości jest naprawdę wiele. Co będzie najważniejsze w biurach? Oczywiście duże znaczenie będzie miało ich wyposażenie. Nie można jednak zapominać o tym, że nawet kolory ścian będą miały wpływ na pracę. Dlatego właśnie projektant musi odpowiednio dobrać barwy i stworzyć dobre warunki do efektywnej pracy. Zdecydowanie ważne będą również wybrane przez projektanta meble. Oczywiście wszystko musi zostać skonsultowane pod względem finansowym i estetycznym. Rzadko kiedy inwestor oddaje z bezgranicznym zaufaniem powierzchnię w ręce projektanta. Jeśli chodzi o wybór mebli z całą pewnością będą one musiały być praktyczne w użyciu. Pogodzenie tego z odpowiednią estetyka nie jest do końca proste, dlatego właśnie korzysta się z pomocy doświadczonych profesjonalistów. Poza wyposażeniem biura w meble, należałoby zadbać również o inne elementy. Takie oczywiście, które będą spełniały określoną funkcję. Biorąc pod uwagę ogrzewanie budynku z całą pewnością korzysta się dzisiaj z nowoczesnych rozwiązań. Z cała pewnością panele na podczerwień należą do takich właśnie rozwiązań. Będzie to doskonały sposób na ogrzanie pomieszczeni i połączenie nowoczesnych technologii. Z całą pewnością będzie to miało wpływ na prestiż biura. Grzejniki na podczerwień użyte w odpowiedni sposób i zamontowane w dobrym miejscu pozwolą również na oszczędności.

Woda do biura – dodatkowy element wyposażenia

Woda do biuraW projekcie należy z całą pewnością uwzględnić również umieszczenie w biurach dodatkowych elementów, które będą wpływały na bardziej efektywną pracę pracowników biurowca. Oczywiście należy pamiętać o niezbędnych w akcesoriach biurowych i urządzeniach. Jeśli od samego początku zaplanujemy gdzie zostaną umieszczone będzie nam łatwiej rozplanować całość wyposażenia biura. Bardzo ważne będą również dystrybutory z wodą. Woda do biura, która jest regularnie dostarczana również może mieć wpływ na efektywność pracy. Woda dla firm jest dzisiaj bardzo popularna i należy z całą pewnością z tego korzystać.


Więcej o projektowaniu biurowców można znaleźć na:

  • Mojafirma.infor.pl -standardy przy projektowaniu biurowców
  • Wytworniapp.com –  pracownia projektowa z Wrocławia
  • Waterproject.com.pl – woda dla firm i biura

Podsumowanie:

Projektowanie biurowców musi skupiać się na kilku ważnych elementach. Jeśli architekt nie zapomni o żadnym z nich, z całą pewnością budynek będzie bezpieczny i praca w nim będzie efektywna.