Nowoczesne meble parkowe – wydruk 3D

Powstanie drukarki 3D, czyli techniki drukowania przestrzennego, to milowy krok dla produkcji wielu przedmiotów z różnych dziedzin życia. Drukarki tego typu pozwalają na szersze możliwości projektowania jak i na szybszą produkcję. W tej chwili w ciągu zaledwie kilku godzi możliwie jest stworzenie od podstaw różnorakich przedmiotów począwszy od niewielkich, poprzez te znacznej wielkości jak na przykład… domy!

 

drukarka 3dWykorzystanie techniki druku 3D

Za pomocą tej techniki możliwe staje się stwarzanie właściwie wszystkich przedmiotów codziennego użytku i nie tylko stosunkowo niewielkim kosztem. To dlatego drukowanie 3D zdobywa coraz większą popularność, a wydruki 3D być może już niedługo staną się standardem, mimo że technologia ta swoje początki ma już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jak w wielu przypadkach bywa dopiero mniej więcej w roku 2006 została na nowo odkryta i wciąż jest doskonalona.

 

Powoli wkracza do naszego życia oraz przestrzeni publicznej.

Być może niedługo każdy z nas będzie posiadał w swoim domu prywatną drukarkę 3D, w tej chwili jednak to wielkie firmy i przedsiębiorstwa zdają się być nimi najbardziej zainteresowane. Tą techniką mogą zostać stworzone meble, jak również nowoczesne meble parkowe czyli ławki parkowe i nie tylko. Oczywiście dla przygotowania nowoczesnych mebli parkowych potrzebne jest również urządzenie odpowiedniej wielkości.

 

drukowanie 3dMateriały, których używa się w drukowaniu przestrzennym są różne.

Najczęściej są to tworzywa sztuczne, takie jak

  • PLA,
  • ABS,
  • PVA,
  • nylon.

Niektórzy mogą obawiać się, że ławki produkowane przy pomocy drukowania przestrzennego będą wyglądały zbyt sztucznie oraz nieatrakcyjne, w związku z czym ludzie niechętnie będą z nich korzystać. Z pomocą mogą przyjść takie materiały jak na przykład Laywood, materiał drewnopodobny, stworzony z plastiku i prawdziwego drewna.

Oprócz tego drukowanie przestrzenne pozwala na zastosowanie innych materiałów, w tym również włókien drzewnych, polimerów, jak również stali. Dzięki temu ławki parkowe produkowane za pomocą 3D wcale nie będą różniły się znacząco od tych, które widzimy dziś. Różnicą może być fakt, że te ławki będą znacznie bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju warunki atmosferyczne jak deszcz, słońce, śnieg, mróz. Sprawi to, że ławki tego typu przetrwają znacznie dłużej aniżeli tradycyjne.

Drukowanie przestrzenne, jeśli stanie się popularne może pozwolić również na tworzenie niewielkim kosztem nawet bardzo skomplikowanych wzorów i kształtów. Technika produkcji pozwala już teraz na stworzenie różnorakich kształtów nie osiągalnych do tej pory za pomocą zwykłej produkcji. Pozwala to na produkowanie znacznie ładniejszych i cieszących elementów, co zachęci użytkowników do wypróbowania.

W tej chwili technologia drukowania przestrzennego ma wciąż wiele mankamentów. Przede wszystkim jest to cena samego urządzenia oraz fakt, że potrzebuje ona do pracy dużo miejsca. Oprócz tego druk trwa długi czas. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie da się zapanować nad tymi ograniczeniami.

 


 

cat-308737_640Źródła:

 


 

Ławka parkowaPodsumowanie

Zwykłe ławki z parku już wkrótce mogą przestać być problemem wyłącznie władz miasta. Wszyscy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w ich tworzeniu poprzez nadsyłanie swoich własnych projektów. Możliwie będzie zorganizowanie konkursu na najlepszy projekt. W ten sposób także i zwykli obywatele będą mieli wpływ na to, jak chcą by wyglądała ich przestrzeń życiowa.