prawnik

Na co możemy otrzymać dotację z Unii Europejskiej?

Dotacje unijne można otrzymać zarówno na otwarcie samej firmy jak i modyfikację już działającej. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej możliwy jest intensywny rozwój i powstawanie nowych miejsc pracy. Aby otrzymać dotację należy spełnić kilka kryteriów, o tym w dalszej części artykułu.

Dotacje unijne dla małych firm – szansa na rozwój

prawnikDotacje unijne dla małych firm to fantastyczna szansa na rozwój. Aby uzyskać dotacje należy zacząć od stworzenia dobrej koncepcji biznesu. Bez niej jest to niestety niemożliwe. Kiedy już będziemy pewni na jaki cel są nam potrzebne pieniądze należy jeszcze dokonać analizy szans i zagrożeń. Analiza SWOT pozwoli nam mniej więcej określić czy nasz projekt ma szansę na powodzenie. Kolejnym krokiem w celu otrzymania dofinansowania jest wybranie odpowiedniego programu operacyjnego. W przypadku małych firm możemy skorzystać z:

 • Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka
 • Regionalnych Programów Operacyjnych

Kolejnym krokiem jest przygotowanie stosownego wniosku i złożenie go w odpowiedniej instytucji europejskiej. We wniosku powinny znaleźć się argumenty, które przekonają komisję, że nasz projekt zasługuje na dotację. Po akceptacji przez komisję naszego wniosku i udzieleniu dofinansowania działania opisane we wniosku mogą zostać wcielone w życie zgodnie z przyjętym przez nas harmonogramem. Należy jednak pamiętać o rozliczaniu się z projektów w odpowiednim czasie – takie są wymogi.

Dotacje z unii europejskiej – na co można je otrzymać?

prawnikDotacje z unii europejskiej przeznaczyć można przykładowo na:

 • otwarcie działalności innowacyjnej działalności gospodarczej,
 • otworzenie regionalnego klubu,
 • stworzenie parku rozrywki np. o charakterze średniowiecznym,
 • wprowadzenie nowej innowacyjnej usługi na rynek np. stacjonarnych alkomatów,
 • rozwój sieci elektronicznych doradców w centrach handlowych,
 • inwestycję w nowoczesne rozwiązania technologiczne do swojego przedsiębiorstwa,
 • rozwój usług projektowych (modernizacja biura),
 • zakup nowoczesnego wyposażenia biurowego wspomagającego pracę,
 • otwarcie innowacyjnej restauracji,
 • otwarcie wypożyczalni i serwisu rowerowego,
 • montaż ekologicznych paneli słonecznych na dachu biura.

Są to tylko przykładowe propozycje na które możemy otrzymać dofinansowanie. Im projekt jest bardziej innowacyjny tym wzrasta prawdopodobieństwo otrzymania dotacji, które są bardzo pomocne w otworzeniu bądź modernizacji działającego już przedsiębiorstwa. Dzięki dofinansowaniom możliwy jest dynamiczny rozwój firmy a co za tym idzie pozyskanie większej liczby klientów i zwiększenie zysków.

Pompy ciepła – jedno z urządzeń na które możemy uzyskać dofinansowanie

Pompy ciepłaPompy ciepła jest urządzeniem, które wymusza przepływ ciepła z obszaru na którym panuje niższa temperatura do obszaru, gdzie ta temperatura jest wyższa. Proces ten jest możliwy dzięki zastosowaniu zewnętrznej energii mechanicznej (w przypadku sprężarkowych pomp ciepłych) lub też energii cieplnej (w przypadku absorpcyjnych pomp ciepła). Pompy ciepła znalazły świetne zastosowanie w takich urządzeniach jak:

 • chłodziarki i zamrażarki
 • klimatyzatory

Dzięki nim możliwe jest obniżenie temperatury – w przypadku chłodziarek i zamrażarek polega to na „wypompowaniu” ciepła. Możliwe jest także podniesienie temperatury w danym pomieszczeniu poprzez wypompowanie ciepła z zimnego otoczenia i po oddanie go do pomieszczenia po podgrzaniu. Pompy ciepła znalazły świetne zastosowanie w przypadku ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe to typ ogrzewania które występuje w wariancie wodnym i elektrycznym. Montując ogrzewanie w domu warto jest wziąć je pod uwagę.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie:

Jak widać uzyskanie dotacji unijnych nie jest zbyt trudne jeśli tylko posiadamy dobry pomysł i mamy chęci na jego realizację. Jest ono także możliwe w przypadku wielu urządzeń dlatego też zanim zapłacimy dużo pieniędzy za zakup i montaż warto sprawdzić czy nie możemy przypadkiem skorzystać z dofinansowania.