Ostatnim etapem budowy każdego domu są prace wykończeniowe. To właśnie one sprawiają, że nasze wnętrza wyglądają niesamowicie i chce się w nich spędzać wolny czas. Nie można podchodzić do wyboru bez analizy dostępnych możliwości.

Jakie parapety są montowane przez jedną z firm z Poznania?

Kot na parapecie z kamieniaParapet jest poziomym wykończeniem ściany znajdującej się przy oknie. Jedna z firm montująca parapety w Poznaniu specjalizuje się w montażu tego elementu z drewna. Kiedyś parapety drewniane były wykonywane z szerokich oraz grubych desek:

  • modrzewiowych,
  • dębowych,
  • jesionowych
  • bukowego,
  • sosnowego,
  • czasem dębowego

Montowane przez daną firmę drewno jest klejone. Taki rodzaj materiału jest bardziej trwały, odporny na zmiany temperatury czy na wilgoć. Do tego drewno klejone nie paczy się tak jak drewno lite. Parapety wykonywane z drewna mają krawędzie frezowane i bardzo często są wykańczanie woskiem bądź bezbarwnym lakierem. To czy montowany parapet będzie trwały zależy w dużym stopniu od jego obróbki. Najlepiej jeśli rogi są zaokrąglone, a krawędzie zaoblone. Także lepiej jeśli drewno jest zaimpregnowane. Dużą zaletą parapetów wykonywanych z drewna jest ich ładny oraz estetyczny wygląd.

Czy warto montować parapety z kamienia?

Wewnętrzny parapet z kamieniaInnym bardzo popularnym materiałem na parapety jest kamień. Parapety z kamienia najczęściej są wykonywane z marmury lub granitu. Czasem z piaskowca lub trawertynu. Parapety wykonywane z kamienia naturalnego nie są wrażliwe na wilgoć, nie wypaczają się. Poza tym materiał, jakim jest kamień jest odporny na ścieranie, zarysowania oraz uderzenia. Jednak parapety z kamienia są ciężkie. Podczas transportu, czy montażu można je uszkodzić. Marmur oraz trawertyn, jako materiał jest kruchy, więc czasem parapet wykonany z takiego materiału podczas uderzenia, czy upadku po prostu pęka. Parapety kamienne należy impregnować, aby utrzymanie ich w czystości było łatwiejsze. Podczas zamawiania parapetu, wymiary powinny być większe o około 7 cm. Ponieważ zazwyczaj o około 3,5 cm wsuwa się parapet w ścianę. Jeśli tego się nie planuje, lub okno jest narożne, wtedy wymiary powinny być dokładne. Jeśli pod naszym parapetem znajduje się grzejnik to parapet powinien być tak szeroki, aby go osłonić. Zazwyczaj parapety mają szerokość do 30 centymetrów.

Na czym polegają prace wykończeniowe jednej z firm w Warszawie?

Pracownik wykończenia wnętrzPrace wykończeniowe w Warszawie prowadzone przez jedną firm polegają przede wszystkim na tynkowaniu ścian. Tynki wewnętrzne czasem są już kładzione przed zamontowanie okien oraz drzwi. Tynki kładzione są już po założeniu wszystkich instalacji oraz po pokryciu dachu. Również ważne jest, aby temperatura nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli tynki mają być wykonywane jesienią lub zimą, lepiej, aby budynek był już w stanie zamkniętym. Tynkowanie ścian ekipa z Warszawy rozpoczyna od prac nad sufitami. W następnej kolejności tynkuje się ściany, a na końcu otwory okienne oraz drzwiowe. Ułożone tynki nie powinny być sztucznie dosuszane, co może być przyczyną gwałtownego skurczu, a więc pęknięć oraz rys. Czasem ściany przez dana firmę są wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włókowymi.

Jakie są etapy wykańczania wnętrz?

Prace wykończeniowePierwszym etapem wykończania wnętrz są prace instalacyjne polegające na instalacji wod-kan, przewodów elektrycznych, alarmowych, czy telefonicznych. Następnie tynkuje się sufity oraz ściany. Kolejny etap to izolacja podłóg. Gdy już mamy położone podłogi, możemy zająć się zakładaniem instalacji centralnego ogrzewania. W następnej kolejności wyrównuje się podłogi oraz wykańcza się skos poddasza. Po wykonaniu tych czynności można przejść do zakładania płytek ceramicznych, malowania, czy tapetowania.

 


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Multi Stone System – strona internetowa firmy z Poznania oferująca parapety z kamienia i kominki
  • Pulawscy.com – witryna internetowa zakładu z Warszawy wykonującego prace wykończeniowe

Podsumowanie


Wykończenie wnętrz jest ostaniem etapem budowy domu. Do jego prac można zaliczyć wiele robót: montaż podług, parapetów czy malowanie ścian. Do dzięki tym pracom w domu spędza się miłe chwile oraz dobrze odpoczywa.