Przygotowywanie posiłków powinno odbywać się w odpowiednim miejscu. Powinno być ono wygodne, tak by dobrze się nam wykonywało prace, a poz tym powinno znajdować się blisko takich urządzeń jak lodówka, czy zlew, co spowoduje, że gotowanie będzie łatwiejsze orz przyjemniejsze.

Z czego są wykonane blaty kuchenne?

Nowoczesne blaty kuchennePosiłki najczęściej przygotowuje się na blatach kuchennych. Blaty kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej spotykanymi są:

 • blaty laminowane,
 • blaty z kompozytu,
 • blaty drewniane,
 • blaty z naturalnego kamienia,
 • blaty ze stali,
 • blaty ze szkła

Blaty wykonywane z laminatu są najpopularniejsze ze względu na swoją niską cenę. Takie blaty są wykonywane z płyt wiórowych, a następnie są pokrywane warstwą laminatu. Blaty te mogą mieć wszelakie kształty, jak również wiele kolorów. Blaty te są odporne na wiele uszkodzeń jak i na wysoka temperaturę. Blaty z kompozytu są wykonywane z mieszanki minerałów z żywicą akrylową oraz pigmentami. Blaty te wykonywane są z płyt MDF, które są pokrywane mieszanką. Niestety ten trwały i wytrzymały materiał ma jedną wadę – wysoką cenę. Drewno na blaty jest materiałem ponadczasowym. Nadaje się do każdego stylu wystroju wnętrz. To jakie właściwości ma blat drewniany zależy przede wszystkim od gatunku drewna. Drewniane blaty mogą być:

 • lite
 • klejone

Drewno lite charakteryzuje się naturalnym układem słojów oraz naturalnymi nierównościami. Blaty z drewna klejonego mają większą wytrzymałość, poza tym nie pękają. Większość blatów kamiennych wykonuje się na indywidualne zamówienie. Jednym z najlepszych kamienie na blat jest marmur lub granit. Są one bardzo trwałe oraz odporne na wszelkie zarysowania lub zatarcia. Stalowe blaty najczęściej można spotkać w minimalistycznych kuchniach oraz tych nowoczesnych. Blaty takie są zabezpieczone przed wilgocią oraz bardzo dobrze się je czyści. Do nowoczesnych kuchni również bardzo dobrym rozwiązaniem są blaty kuchenne wykonane ze szkła. Takie blaty mogą być barwione, błyszczące, zmatowane, czasem również można wygrawerować dowolny motyw. Takie blaty są wytrzymałe ze względu na wykorzystywanie szkła hartowanego.

Jakie akcesoria meblowe można spotkać w kuchni?

Kuchnia z ciemnymi frontami kuchennymiW przygotowywaniu posiłków również mogą być pomocne różne akcesoria meblowe. W przypadku kuchni głównymi akcesoriami są wyciągi na produkty lub półki. Takie elementy na pewno pomogą nam, ponieważ czy produkty spożywcze, czy też narzędzia lub naczynia mamy poukładane, więc nie traci się czasu na poszukiwanie odpowiednich produktów lub naczyń. Innymi akcesoriami spotykanymi w kuchni są uchwyty do szafek oraz szuflad. Przydatnym akcesorium jest kosz na śmieci, który posiada przegródki pomocne przy segregacji. Aby sztućce się nie mieszały można zastosować specjalne wkładki do szuflady, które mają przegródki odpowiednio na każdy rodzaj sztućca.

Lepsze ławy rozkładane czy ławostoły?

Stół w kuchniDo spożywania posiłków zazwyczaj służą stoły. Alternatywą dla tego mebla mogą być ławostoły lub ławy rozkładane. Ławostół jest meblem, który spełnia rolę ławy, ale w przypadku większej ilości gości lub potrzeby spożywania np. obiadu spełnia rolę stołu. Jest to dobre połączenie dla małych mieszkań, w których nie ma miejsca na oddzielne pomieszczenie jakim jest jadalnia. Ławy rozkładane są również dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Takie ławy zajmują mało miejsca i w przypadku świat, czy gości rozkłada się je, dzięki czemu uzyskuje się miejsce przy stole dla każdego. Czy do ławostołu, czy do ławy rozkładanej należy dobrać odpowiednie krzesła, które będą miały dopasowana wysokość do wysokości blatu.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

 • Alan – strona internetowa firmy oferującej blaty i fronty kuchenne
 • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz
 • Lawostoly24.com.pl – strona internetowa producenta stołów i ław rozkładanych

Podsumowanie

Spożywać posiłki najlepiej w wygodnym miejscu. W jadalni lub kuchni przy odpowiednim stole. Również przygotować posiłki dobrze jest w miejscu, które nie utrudni nam tych czynności.