Meblarstwo – informacje o tworzeniu w drewnie

meblościankaMeblarstwo obejmuje cztery działy:

  • style meblarskie,
  • rodzaje mebli,
  • konstrukcję mebli,
  • techniki wykończeniowe i zdobnicze.

 

stółMeblarstwo w paru słowach

Meblarstwo w pełnym tego słowa znaczeniu zaczęło się w momencie, gdy na arenę surowców przeznaczonych do wykonywania mebli wkroczyło drewno. W każdej epoce, od renesansu po współczesność dominowały różne rodzaje drewna.

W odrodzeniu do produkcji mebli używano głównie

  • dębu,
  • klonu,
  • orzesznika,

w kolejnym okresie wśród podstawowych surowców znalazła się również sosna. Dziś wykonuje się meble z wielu różnorodnych gatunków drewna, zaś jego pochodzenie, kolor, typ usłojenia oraz twardość wpływają na wygląd i charakter stworzonego przedmiotu.

 

meble1Podział mebli

Podstawowego podziału mebli dokonuje się na podstawie określonych kryteriów. Pierwszym z nich jest sposób użytkowaniu mebla. Na podstawie tego można wyróżnić meble przeznaczone do pracy oraz spożywania posiłków, meble do wypoczynku, do siedzenia czy przechowywania przedmiotów. Różne typy mebli wykorzystuje się w różnego rodzaju pomieszczeniach. Inne znajdują się w domu, inne w biurze, sklepie czy restauracji, a jeszcze inne w kościele. Ze względu na sposób obróbki można wymienić meble stolarskie (rzeźbione lub toczone), gięte (wyplatane bądź klejone) oraz tapicerowane.
Wiele osób sądzi, że meble posiadają duszę. Nie chodzi tu jednak o o takie, które wykonywane są w milionach egzemplarzach, sprzedawanych w sieciach i dużych sklepach meblarskich na całym świecie. Mowa tu o meblach, które wykonuje się z wielką pasją oraz troską o najdrobniejsze szczegóły. Ten, kto miał okazję podglądać prawdziwego stolarzy przy pracy doskonale zdaje sobie sprawę, jak ogromnego zaangażowania wymaga stworzenie unikalnego, jedynego w swoim rodzaju fotela czy stołu. Tego rodzaju meble otrzymują cząsteczkę serca swojego twórcy. Nie są jedynie ozdobą mieszkania, ale również poruszają, zachwycają i zapraszają do wspólnego obcowania w domowej przestrzeni.

 

meble nowoczesneWspółczesna stylizacja mebli

Współcześnie wyjątkowe meble wykonuje się w oparciu o wizje projektantów, którzy dzięki swojej nieograniczonej wyobraźni tworzą niebanalne i wzbudzające zachwyt projekty. Jednymi z najsłynniejszych projektantów mebli na świecie są Włosi. Meble włoskie stanowią gwarancję jakości oraz niepowtarzalnego wyglądu. Na całym świecie mówi się o klasie tych mebli, zwracając uwagę na ich design, wysoką trwałość oraz funkcjonalność. Włochy są jednym z czołowych eksporterów stylowych mebli przeznaczonych dla osób, które cenią sobie niezależność, lubią otaczać się pięknymi, solidnymi i wyjątkowymi przedmiotami. Pięknie wykonana szafa, stół czy łóżko to elementy, których nie sposób nie zauważyć i nie docenić.

 

meblościankaMeble włoskie

Czym włoskie meble zasłużyły sobie na aż taką sławę? Prócz pięknego wyglądu charakteryzują się przede wszystkim najwyższą jakością użytych do produkcji materiałów oraz misternym i dokładnym wykonaniem. Włosi doskonale wiedzą, jak skonsolidować i wykorzystać swoją kreatywność. Niebanalny styl oraz wysoka trwałość to wytyczne, jakimi kierują się w swojej pracy. Meble włoskie to nie kolejne elementy znajdujące się w domu, ale narzędzia przekazywania emocji oraz wyrażania osobowości domu. Meble włoskie są tworzone kawałek po kawałku przy sporym nakładzie pracy oraz bogatej znajomości rzemiosła. Jakość materiałów oraz wykonania połączone są w ścisłej harmonii, dlatego meble służą użytkownikom przez wiele lat, nie tracąc na swojej pierwotnej klasie oraz elegancji. Nowoczesne meble włoskie stanowią doskonałe połączenie tradycyjnego uroku i współczesnej formy. Mogą być zaprojektowane i wykonywane w różnych stylach, poczynając od klasycznego, kończąc na najbardziej nowoczesnym. Dlatego włoskie meble wpisują się praktycznie w każde wnętrze, nadając mu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Wielu włoskich projektantów tworzy wyjątkowe i unikalne meble, które trafiają do domów osób, chcących kreować swoją przestrzeń z poszanowaniem tradycji, porządku oraz harmonii. Włoskie meble co prawda nie należą do najtańszych, jednakże należy pamiętać, że będą one spełniać swoją rolę przez wiele lat.