Kiedy możemy potrzebować noclegu?

pertisau-340209_640Często zdarza się potrzeba wyjazdu z miejsca zamieszkania z różnych powodów. Powodem może być:

  • wyjazd na wakacje,
  • podróż służbowa,
  • pojechanie do innego miasta w celu znalezienia pracy,
  • rozmowa o pracę w innym mieście,
  • odwiedziny u rodziny,
  • pogrzeb, ślub, komunia lub inne rodzinne wydarzenia.

W takich przypadkach musimy zazwyczaj poszukać noclegu. Czasami zdarza się, że zatrzymamy się u rodziny lub znajomych mieszkających w mieście, do którego jedziemy ale sytuacje takie nie są częste.

Jadąc na wakacje najczęściej korzystamy z oferty biur podróży. Płacimy tam określoną kwotę i w cenę mamy wliczone różne rzeczy. W cenę zazwyczaj wliczony jest zakwaterowanie i transport do miejsca docelowego. Warunki jakie będziemy mieli w pokoju zależą od kwoty wydanej na wakacje. Im większa ona będzie tym więcej gwiazdek będzie miał hotel, a co za tym idzie warunki będą bardziej luksusowe. Podobnie jest jeżeli chodzi o transport.

W czasie podróży służbowej pracodawca stara się zaoszczędzić na zakwaterowaniu. Oczywiście im lepsza i prestiżowa firma tym lepsze pokoje zostaną wybrane. Częstym wyborem pracodawców są również motele, które są tańsze.

wedding-91797_640Jadąc do innego miasta w celu znalezienia pracy lub na rozmowę kwalifikacyjną czasami również potrzebujemy noclegu. Jeżeli mamy w danym mieście jakiś znajomych lub rodzinę możemy się u nich zatrzymać. W innym wypadku musimy spędzić noc w na przykład w pensjonacie.

Odwiedzając rodzinę najczęściej możemy liczyć na nocleg u nich. Jednak nie jest to normą. Bywa, że nie tylko my odwiedzimy krewnych. W tym samym czasie mogą przyjechać również inni członkowie rodziny np. na zjazd rodzinny. W takim wypadku nie zawsze jest miejsce do spania w domu odwiedzanego krewnego i musimy poszukać innego miejsca na nocleg. Najczęściej wybieramy wtedy miejsce, gdzie nocleg nie jest zbyt drogi ale warunki do spania są dobre.

W przypadku różnych imprez rodzinnych np. ślubu zjeżdża się cała rodzina i mnóstwo znajomych. Nie jest możliwe ulokowanie wszystkich osób w domu organizujących ślub. Państwo młodzi organizują wtedy zakwaterowanie dla gości. Jeżeli ślub urządzany jest w jakimś pensjonacie najczęściej również tam lokowani są goście. W przypadku gdy nie ma miejsca dla wszystkich szukane są inne miejsca w okolicy, gdzie można się zatrzymać. Podobnie jest w przypadku komunii lub pogrzebów. Są jednak pewne różnice. W czasie ślubu nocleg może być potrzebny na kilka dni a w przypadku komunii lub pogrzebu na jeden, maksymalnie dwa dni.

hotel-461616_640Noclegi organizowane są więc w różnych miejscach. Będąc poza miejscem zamieszkania możemy zatrzymać się w hotelu, zajeździe, motelu, pensjonacie, domu gościnnym lub kurorcie. W zależności od czasu jaki zamierzamy tam spędzić oraz dysponowanymi przez nas środkami otrzymamy różne warunki mieszkalne. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony możemy zapomnieć o luksusach. Otrzymamy prosty pokój z podstawowymi rzeczami takimi jak łazienka. W przypadku, gdy mamy duży budżet możemy zatrzymać się w ekskluzywnym miejscu z wszelkimi wygodami. Nasz pokój będzie dobrze umeblowany oraz wyposażony. Jeżeli chodzi o dodatki takie jak telewizja i internet nie zawsze są one wliczone w cenę pokoju. Najczęściej musimy płacić za nie osobno za każdy dzień używania. W cenę natomiast wliczone są posiłki, które mogą być zarówno szwedzkim stołem, jak i posiłkami o ustalonej cenie.

W różnego rodzaju pensjonatach mogą być organizowane imprezy integracyjne. Organizatorami takich zabaw są najczęściej firmy. Mają one na celu integrację pomiędzy pracownikami. Często są również organizowane jako podsumowanie roku lub półrocza. Miejsce w którym organizowana jest impreza zapewnia wszystko co jest potrzebne, czyli wyżywienie, nocleg i miejsce na zabawę. W zależności od możliwości finansowych firmy może to być skromne przyjęcie lub duża impreza. Najczęściej pracownicy nic za nią płacą.

Źródła: Restauracja i noclegi – BestInn Bydgoszcz