Jak wygląda rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy?

Jako młoda osoba przez wiele lat uprawiałam sport wyczynowy. Po pewnym czasie zrezygnowałam ze sportu, ale zaczęłam ciężką pracę fizyczną, którą ciągnęłam przez wiele lat. W końcu mój organizm zaczął odmawiać posłuszeństwa na tak duże obciążenie. Miałam spore kłopoty z biodrem i kręgosłupem, dlatego udałam się do lekarza. Okazało się, że będę musiała przejść zabieg.

Udana rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy

rehabilitacja po endoprotezieLekarz powiedział mi, że wstawienie endoprotezy będzie nieuniknione jeśli chcę odzyskać jeszcze pełną sprawność i samodzielność. Od razu zgodziłam się na zabieg, ponieważ lekarz zapewniał mnie, że dzięki temu moje przewlekłe bóle całkowicie ustąpią. Jednakże, wcześniej zapytałam się go jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie. Dowiedziałam się od niego, że taka rehabilitacja zaczyna jeszcze tego samego dnia co zabieg. Najpierw muszę się nauczyć odpowiednio oddychać, żeby nie zaburzyć krążenia w kończynach. Po kilku dniach nauczę się samodzielnie wstawać i siadać na łóżku. Kiedy już to opanuje, zaczyna się najdłuższy etap rehabilitacji polegający na nauce samodzielnego chodzenia, wchodzenia po schodach czy schylania się w taki sposób, aby ie uszkodzić protezy. Jednakże, cała rehabilitacja po takim zabiegu przebiega w sposób bezbolesny i bezinwazyjny, co było dla mnie bardzo ważne. Już wkrótce przekonałam się, że nie taki diabeł straszny.

Po zabiegu faktycznie nie czułam już bólu, a sama rehabilitacja okazała się bardzo przyjemna. Tylko przez pierwszy tydzień musiałam leżeć w szpitalu, a później mogłam już zamówić prywatnego rehabilitanta do domu, który przychodził na kilka godzin dziennie, sprawdzał w jakim stanie jest endoproteza, czy wszystko goi się prawidłowo i pokazywał mi kolejne, coraz trudniejsze, ćwiczenia do wykonania.