Jak poprawnie zamontować okno?

Żaden dom nie może obejść się bez okien. To one wpływają na odpowiednie oświetlenie i nasłonecznienie naszych pomieszczeń. Poza tym okna również pełnią funkcję dekoracyjną. Jedak źle zamontowane okno może przyczynić się do dużych start ciepła, więc jak tego uniknąć?

Na czym polega ciepły montaż okien?

Przygotowania do montażu okienCiepły montaż okien jest zalecany, jeśli chcemy w pełni wykorzystać właściwości termiczne naszych okien. Ciepły montaż polega na umieszczaniu okna w warstwie izolacji termicznej. Taki montaż ma na celu uniknięcie występowania mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ucieka nam ciepło z domu. Jednak sama izolacja termiczna styku okna ze ścianą nie wystarczy. Należy również zamontować paroizolację. Dlatego podczas montażu ciepłego okna oprócz pianki poliuretanowej stosuje się także taśmę paroszczelinową oraz paroprzepuszczalną. Głównymi zasadami tej metody jest montaż okna w warstwie izolacyjnej domu oraz dodaniu dwóch warstw izolacyjnych przy ramie okna.

Jak zamontować okno w strefie docieplenia?

Tanie okno w strefie dociepleniaJednym ze sposobów montażu okna jest montaż okien w strefie docieplenia. Taki montaż okien można podzielić na trzy etapy. Pierwszym jest odpowiednie przygotowanie otworów okiennych oraz ustanie techniki montażu, ustalenie odpowiednich materiałów, jak i sposobu uszczelniania połączeń. Drugim etapem jest połączenie okna z murem, a trzecim etapem jest termoizolacja z zabezpieczeniem przed wilgocią. Pierwszy etap zależny jest od rodzaju konstrukcji, z jakiej wykonany jest dom. Aby dobrze połączyć okno z warstwą izolacji termicznej są potrzebne specjalne element, konsole oraz wsporniki. To one odpowiadać będą za przenoszenie ciężaru okna na mur. Bardzo często elementy potrzebne do montażu okna w strefie ocieplenia stanowią kompletne systemy. Również nie można zapominać o izolacji. Zewnętrzną stronę okna należy zabezpieczyć taśmą paroprzepuszczalną. Po środku stosuje się piankę poliuretanową. Od środka jest stosowana izolacja paroprzepuszczalna. Ważne jest, aby podczas montażu okien tą metodą unikać błędów.

Wady i zalety tanich okien plastikowych

Przekrój taniego okna plastikowegoMontowane plastikowe tanie okna w Katowicach maja wiele zalet, ale i wad. Głównymi zaletami jest odporność na warunki atmosferyczne, na opady oraz na działanie grzybów, jak i owadów. Jeśli takie tanie okna są dobrze wykonane, to są trwałe oraz szczelne. Okna plastikowe praktycznie nie wymagają żadnej konserwacji. Zaletą takich okien jest również fakt, że profile PCV można dowolnie wyginać, a więc można otrzymać różne kształty okien. Okna takie są ognioodporne. Wadą plastikowych tanich okien jest wrażliwość na jakość montażu, szczególnie na osadzanie się w murze. Okna plastikowe niestety posiadają dużą rozszczelność termiczna. Tanie okna posiadają czasem ukryte wady produkcyjne, takie jak:

 • przebarwienia
 • zarysowania
 • wybrakowania
 • złe wyprofilowanie

Ramy okienne tych okien są ciężkie. Okien takich, jeśli już zostały zamontowane w ścianie, to nie ma możliwości ich naprawy. W przypadku okien plastikowych to nie możliwe jest zmienieni ich koloru. Okna te są zbyt szczelne i nie posiadają wentylacji, co sprawia, że osadza się na nich para wodna.

Jakie okna montuje firma z Katowic?

Zamontowane okno plastikoweOkna są elementem konstrukcyjnym, które zamykają otwór znajdujący się ścianie. Ich funkcją jest oświetlanie oraz przewietrzanie pomieszczeń. Montowane okna w Katowicach są:

 • tradycyjne
 • połaciowe
 • balkonowe

Okna tradycyjne można podzielić na:

 • jednoskrzydłowe
 • dwuskrzydłowe
 • trójskrzydłowe

Za ruch tego okna jest odpowiedzialne specjalne okucie na zawiasach sterowane klamką. Okna połaciowe czyli dachowe, jak sama nazwa wskazuje montuje się w dachu. Takie okna można podzielić na obrotowe i uchylno-obrotowe. Okna balkonowe niczym się nie różnią od okien tradycyjnych. Jednak ich funkcją trochę się różni. Jeszcze jednym typem okien są okna nieotwierane.


Wartościowe porady związane z tematem dostępne są na:

 • Muratordom.pl – serwis internetowy z poradami budowlanymi
 • Adex – strona internetowa sklepu z Katowic oferującego tanie okna
 • E-hurtowniabudowlana.pl – strona internetowej hurtowni budowlanej sprzedającej m. in. folie paroszczelne

Podsumowanie


Ważne jest, aby poprawnie zamontować okno. Dobrze zamontowane okno pozwoli nam uniknąć strat ciepła i praktycznie je wyeliminować, dlatego ważny jest odpowiedni dobór materiałów, jak i sposobów montażu.