Jak działają deszczownie?

Woda jest jednym z podstawowych czynników, które decydują o tym, czy plony będą wysokie i zgodne z zamierzeniami rolnika. Niestety w ostatnich latach deszczu każdego roku jest coraz mniej i dlatego to rolnik musi zadbać o to, aby na pola dotarła odpowiednia ilość wody. Dzięki deszczowniom rośliny mają optymalne warunki, a rolnik może zarobić i utrzymać rodzinę.

Pompy to kluczowe elementy każdej deszczowni

deszczownia pompaDostarczenie wody nie jest jednak tak banalnie proste, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka, ponieważ musi być ona rozprowadzona równomiernie po całej powierzchni, bo inaczej nie dotrze do wszystkich roślin, a tego przecież nikt nie chce. Deszczownia pompa ma do wykonania dość trudne zadanie przede wszystkim dlatego, że woda musi przemieszczać się na dość duże odległości i to właśnie dlatego pompa jest tak bardzo istotna i nigdy nie wolno jej lekceważyć. Ona zawsze musi działać poprawnie. Moc takiej pompy oraz inne parametry należy dobierać indywidualnie, bo wszystko zależy od tego, co dokładnie chcemy nawadniać i ile wody musi zostać dostarczone do roślin w pewnym czasie. Dopiero na podstawie tych informacji można wybrać pompę. Jak powszechnie wiadomo, urządzenie to odpowiada przede wszystkim za wygenerowanie odpowiedniego ciśnienia. Gdyby ciśnienie nie było właściwe to ilość wody, która docierałaby na ziemię, mogłaby okazać się zbyt mała lub zbyt duża.

Pompy mogą być spalinowe lub elektryczne. W tej kwestii wszystko zależy przede wszystkim od tego, na jakim terenie ma pracować dana pompa i czy jest tam instalacja elektryczna, do której można ją podłączyć. Brak takiej instalacji oznacza konieczność wybrania pompy spalinowej, czyli takiej, która chodzi na paliwo. Każde z tych rozwiązań jest oczywiście bardzo dobre i godne polecenia.