panele słoneczne na dachu

Izolacja poddasza oraz zwiększenie energooszczędności budynku

Energooszczędność budynku jest bardzo ważnym aspektem. To ona wpływa na mniejszą ilość energii, którą potrzeba na wytworzenie ciepła w budynku. Dzięki temu rachunki są ogrzewanie, jak i za energię są niższe.

Jaki to dom energooszczędny?

baterie słoneczne na dachuDomy energooszczędne cieszą się bardzo dużą popularnością. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki to dom. Te domy muszą spełniać normy cieplne. Czyli współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych:

  • ściany,
  • dachu,
  • podłogi

Dom oszczędny musi być niższy od normalnych. Bardzo wiele osób domy energooszczędne myli z pasywnymi, jednak nie jest to to samo. Domy pasywne mogą być energooszczędne, jednak domy energooszczędne, nie będą domami pasywnymi. Domy te oprócz właściwości energooszczędnych, także posiadają urządzenia, jak i technologie, które wpływają na zmniejszenie zapotrzebowania w energię.

Jak wykonać izolację poddasza?

izolacje natryskowe pianką poliuretanowąNa energooszczędność domu wpływa dobrze wykonana izolacja, także poddasza. Izolację termiczną poddasza można wykonać z takich materiałów jak:

  • wełna szklana,
  • wełna skalna,
  • styropian,
  • pianka PU

Coraz bardziej popularną metodą ocieplania poddaszy staje się metoda natryskowa. Izolacja poddasza tą metodą ma wiele zalet i jest na pewno lepsza w porównaniu do innych metod. Pianka wypełnia każde szczeliny, nawet te trudno dostępne. Izolacja poddasza pianką jest wykonywana bardzo szybko. Pianka bardzo dobrze przywiera do każdego podłoża, przez co podczas jej nakładania nie są potrzebne inne elementy. Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową ma także inne zalety. Materiał ten nie uczula, a więc jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików. Dzięki temu, że potrafią dotrzeć w każdą szczelinę, izolują doskonale, przez co nie powstają żadne mostki termiczne. To właśnie dzięki tej cesze można powiedzieć, że izolacja poddasza pianką PU zalicza się do technologi energooszczędnych.

Panele słoneczne w domu pasywnym

montowane panele słoneczneBardzo wiele osób decyduje się na montaż urządzeń, które pozwalają na czerpanie energii z odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich urządzeń są na pewno panele słoneczne. Te baterie słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne i zamieniają ją na energię elektryczną. Wytworzona energia jest gromadzona w specjalnych urządzeniach. Jednak czasem może się tak zdarzyć, że energii zostanie wyprodukowana mniejsza ilość, wtedy takie gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej pobieranej z sieci ogólnej. Czasem jednak tej energii zostanie wyprodukowana za duża ilość, w takim przypadku można ją odsprzedać do sieci. Bateria słoneczna najczęściej jest montowana od strony południowej, w dobrze naświetlonym miejscu, głównie na dachu. Jednak można ją także zamontować na ścianie, bezpośrednio an gruncie, na ogrodzeniu, czy na słupie. Wszystko tylko zależy od tego, gdzie ma się nasłonecznione miejsca na działce. Aby móc korzystać z zupełnie darmowej energii elektrycznej wytworzonej ze słońca należy zainwestować w całą instalację fotowoltaiczną. Niestety koszta takiej instalacji nie są za tanie. Jednak istnieje dofinansowanie, które można uzyskać, gwarantujące zwrócenie sześćdziesięciu procent kosztów montażu takowej instalacji.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • 4sun.eu – sklep online posiadający w ofercie baterie słoneczne i panele solarne
  • Ekosemida – strona internetowa firmy wykonującej ocieplenie i izolacje pianką poliuretanową

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie energooszczędności domu. Główny sposób to oczywiście inwestycja w dobrą izolację termiczną. Poza tym także można uszczelnić dom i wszystkie miejsca, gdzie powstają mostki cieplne.