Hurtownia truskawek – co powinno się znaleźć?

Wiosną rozpoczyna się sezon na truskawki. Po zbiorach, zanim trafia one do sklepów i na bazarki, najczęściej trafiają do hurtowni. Aby jednak zachowały swoja świeżość, takie hurtownie powinny być odpowiednio wyposażone, szczególnie w urządzenia, które zachowają chłód w takim obiekcie.

Jakie komory chłodnicze do hurtowni?

komora chłodniczaBardzo często właśnie w takich hurtowniach można spotkać komory chłodnicze, w których można przechowywać produkty spożywcze. Większość takich komór jest budowana indywidualnie na potrzeby hurtowni lub prywatnych hodowców truskawek. Obecnie budowane komory chłodnicze zapewniają minimalne zużycie energii, a co za tym idzie oszczędność na rachunkach. Takie komory, zależnie od zakresu temperatur można podzielić na:

  • chłodnicze
  • mroźnicze
  • mroźnicze głębokiego mrożenia
  • gazoszczelne

Komory chłodnicze wytwarzają temperaturę powyżej zera stopni Celsjusza, a grubość ścianki to około osiem centymetrów. Komory mroźnicze wytwarzają temperaturę od zera do minus dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, a ścianki mają już około dwunastu centymetrów grubości. Komory głębokiego mrożenia wytwarzają temperaturę około minus trzydziestu stopni Celsjusza, a ścianki mają grubość szesnasta centymetrów. Komory gazoszczelne mają rożny zakres temperatur. Do takich komór bardzo często prowadzą drzwi chłodnicze, które zapobiegają wydostawaniu się zimnego powietrza na zewnątrz komory.

Wczesne truskawki kama

sadzonki truskawekJedną z odmian tych owoców są truskawki kama. Ta odmiana kama powstała z krzyżówki odmiany „Senga Sengana” z „Cavalier”. Sadzonki kama nie zalicza się raczej do silnych, poza tym maja liczne rozłogi oraz rosną zwarcie. Owoce – truskawki mają średniej wielkości. Początkowo są one duże i średnia, potem już drobne. Wygląd raczej szeroko stożkowy lub kulisty. Kolor natomiast owoców jest czerwony lub ciemnoczerwony z połyskiem. Zaletą tej odmiany truskawki jest to, że jest ona bardzo plenna, a smak owoców jest wyśmienity,szczególnie jej miąższ jest smaczny, aromatyczny oraz bardzo soczysty. Jeśli chodzi o choroby roślin, to odmiana kama jest odporna na choroby korzenne oraz mało podatna na mączniaka. Jednak jest wrażliwa na czerwona i biała plamistość liści oraz na szarą pleśń. To właśnie dzięki tej odmianie truskawek, mamy już je wiosną i możemy cieszyć się naturalnym smakiem truskawki, a nie sztucznie pędzonych innych odmian.

Czy montaż nawiewników przy renowacji okien jest ważny?

renowacja okien w budynkuJak w każdej hurtowni, także i w takiej, gdzie trzymane są owoce w tym truskawki potrzebne są okna. To właśnie nim wpada światło dzienne do wnętrza hurtowni. Jednak należy pamiętać, że owoce, które są przechowywane w takiej hurtowni, nie mogą być narażone na działanie bezpośrednio światła słonecznego. To ono wpływa na ich szybsze dojrzewanie, jak i na to, że szybciej staną się nie zdatne do spożycia. Okna także dostarczają świeżego powietrza do wnętrza, jak i współgrają z wentylacją grawitacyjną. Jednak obecnie większość okien jest bardzo szczelna, aby działać z tym rodzajem wentylacji, dlatego bardzo ważny jest montaż nawiewników. W Poznaniu istnieje serwis okien, który się tym zajmuje. Montują oni nawiewniki z ramie okienne. Te nawiewniki można w każdej chwili zamknąć lub bardziej otworzyć. Przez nawiewniki wlatuje świeże powietrze, a tym samym przez komin wentylacji grawitacyjnej zużyte powietrze z pomieszczenia się wydostaje. Dzięki stosowaniu tego rodzaju systemu wentylacji z nawiewnikami, ma się zawsze świeże powietrze w hurtowni.


Dodatkowe wiadomości związane z tematem dostępne na:


Podsumowanie

Hurtowanie do przechowywania truskawek są bardzo ważne, gdyż to właśnie w nich przechowując się truskawki po zbiorach. Jednak nie można zapominać o odpowiednim wyposażeniu takiego miejsca, szczególnie w komory chłodnicze, które dłużej utrzymają świeżość owoców.