Hala magazynowa – przechowywanie towarów i załadunek samochodów ciężarowych

holland-89589_640Rodzaje regałów magazynowych

Odpowiednie wyposażenie to kluczowy element funkcjonowania wydajnej powierzchni magazynowej. Podstawą tego rodzaju wyposażenia są regały magazynowe dostosowane do przechowywania różnego typu artykułów. Ważne jest, żeby konstrukcje nośne wykonane były w sposób solidny i trwały oraz żeby gwarantowały bezpieczeństwo składowania towarów. Regały powinny charakteryzować się również funkcjonalnością i ładownością. Poszczególne rodzaje wyposażenia są przeznaczone do przechowywania konkretnych ładunków o charakterystycznych parametrach. Regały paletowe służą do przechowywania towarów spaletyzowanych, które wymagają wyjątkowo precyzyjnego gospodarowania przestrzenią magazynu.

Budowa tego typu konstrukcji powinna być dostosowana do objętościowych i wagowych właściwości załadunku, a także do modelu używanych w danej firmie wózków widłowych. Regały takie można umieszczać wewnątrz hal magazynowych i na placach składowych. Rozwiązaniem, które zwiększa efektywność gromadzenia towarów przechowywanych na paletach są regały przejezdne. Składają się one z konwencjonalnych regałów paletowych, które instaluje się na ruchomych bazach, umożliwiających otwieranie i zamykanie korytarzy roboczych. Innym rodzajem konstrukcji służących do przechowywania towarów dłużycowych i wielkogabarytowych są regały wspornikowe. Ich parametry pozwalają na składowanie ładunków takich jak pręty i profile stalowe, drewno budowlane i konstrukcyjne, a także rury stalowe i PCV. Podesty i antresole magazynowe to elementy modułowe, które umożliwiają tworzenie całych systemów magazynowania.

Są to rozwiązania wielopoziomowe, przystosowane do modyfikacji nawet po zakończeniu montażu, co może się okazać przydatne w razie rozbudowy lub modernizacji magazynu. Regały drobnicowe umożliwiają składowanie lekkich oraz średniej wagi towarów. Ze względu na szerokie zastosowanie i uniwersalną budowę, najbardziej popularną odmianą wyposażenia są regały półkowe. Mogą być one stosowane nie tylko w obrębie hal magazynowych. Nadają się również do przechowywania towarów i dokumentacji na zapleczach sklepowych i w pomieszczeniach biurowych. Do podstawowego wyposażenia warsztatów i zakładów produkcyjnych należą z kolei stoły warsztatowe, blaty robocze, podnośniki i szafy z narzędziami.

 

truck-146319_640Załadunek i transport towaru

Hale magazynowe są bezpośrednio związane z załadunkiem i rozładunkiem samochodów ciężarowych. Czynności tego rodzaju wykonywane są z pomocą urządzeń i wózków podnośnikowych o zróżnicowanej ładowności. Elektryczne wózki podnośnikowe zasilane są za pomocą baterii, która gwarantuje dobrą prędkość przenoszenia pojazdu i niski poziom hałasu przy jednoczesnym zachowaniu długotrwałej żywotności i wysokiej wydajności pracy. Innym rodzajem urządzeń wykorzystywanych przy transporcie ładunków są wózki widłowe.

Ich budowa dostosowana jest do przewożenia spaletyzowanych towarów w obrębie hali magazynowej. Mniejsze ładunki przewozi się z kolei na wózkach taczkowych i platformowych. Nieodłącznym elementem wyposażenia magazynu są wagi samochodowe. Są to urządzenia służące do ważenia transportowanych ładunków oraz samochodów ciężarowych. Każda waga samochodowa musi spełniać określone wymogi prawne i jakościowe, co wiąże się z dokładnością wykonywanych pomiarów i dopuszczalnym udźwigiem.

 


 

 

sports-hall-95272_640Źródła:

 


 

 

truck-460432_640Spośród różnych rodzajów urządzeń ważących najbardziej popularne są wagi platformowe, najazdowe i osiowe. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest waga osiowa, która przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania umożliwia ważenie pojazdów bez konieczności ich zatrzymywania.