Gdzie wykorzystuje się obrzynarki dwustronne?

 

W zakładach tartacznych i stolarskich wykorzystuje się specjalne maszyny, które ekspresowo tną i obrabiają drewno. Są to maszyny, którymi steruje się za pomocą elektronicznego panelu, a do środka wsadza się sporej wielkości kłody. Do takich maszyn należą obrzynarki.

Jak działają obrzynarki dwustronne?

obrzynarka dwustronnaKiedy zakład tartaczny albo zakład produkujący panele chce w szybkim czasie obrobić bardzo duże ilości drewna, wykorzystuje zaawansowane technologicznie maszyny, które pozwalają na obróbkę drewna w bardzo szybkim czasie, a na dodatek na wykonanie tej pracy przy jak najmniejszym wkładzie pracy fizycznej osób zatrudnionych. Takie urządzenie jak obrzynarka dwustronna skonstruowane jest z pił oraz z podajnika. Pracownik umieszcza kłodę na podajniku, który następnie automatycznie przesuwa ją do środka, gdzie piły tną ją na wymagane części. Elektroniczny panel sterowania umożliwia ustawienie szerokości pił w dopasowaniu do wymogów klienta, a także na dobraniu szybkości przesuwu do wymogów klienta. Obsługa takiej obrzynarki jest stosunkowo prosta, nie mniej jednak wymaga zachowania odpowiednich wymogów bezpieczeństwa przez pracownika podczas pracy maszyny. Panel sterowniczy zezwala na zaprogramowanie dowolnej szerokości i grubości obrobionego drewna na pryzmę. Tak samo szybkość obrabiania może zostać zaprogramowana przez obsługującego. Pracownicy muszą jedynie umieścić kłody na panelu wciągającym, a następnie zdjąć gotowe panele, które wysuwają się z modułu tnącego na stół odbiorczy. Następnie pocięte drewno może trafić do dalszej obróbki, celem wykonania z nich paneli czy mebli.

Obrzynarka w zakładach tartacznych czy stolarskich to podstawa działania ich sprawnej pracy. Pozwala na dzienną obróbkę olbrzymich areałów drzew. Pracownik musi jedynie umieścić kłody w maszynie, a następnie zdjąć przerobione drewno z urządzenia.