Gdzie uchodźcy mogą szukać pomocy prawnej?

Problem uchodźców jest coraz bardziej nagłaśniany przez media, a co za tym idzie coraz więcej się o tym mówi i myśli, jednak jeśli mówimy o problemach to mówimy o problemach mieszkańców danego państwa jakie mają w związku z falę imigracyjna, natomiast nic się nie mówi o problemach i potrzebach osób, które znalazły się na uchodźctwie, a jakby nie było problemów z jakimi się one borykają jest całkiem sporo., w tym także są to problemy natury prawnej, z którymi nie tak łatwo sobie poradzić. Gdzie zatem imigrant może szukać takiej pomocy.

Uchodźca i imigrant a prawo, czyli jak radca prawny może pomóc

UchodźcyImigrancie szokujący schronienia w innym krany natrafiają na szereg trudności, zwykle największa jest przystosowanie się do zwyczajów, obyczajów ale także i prawa panującego w danym kraju. Czemu jest to takie trudne? Głownie z racji tego, ze wielu uchodźców po prostu nie zna obowiązujących zasad, a tak naprawdę nie ma zbyt wielu chętnych by im je wyjaśnić, albo przynajmniej wyjaśnić w taki sposób by zrozumieli, dlatego powstaje tak wiele tak zwanych sytuacji trudnych. Dlatego dobrym wyjściem z takiej sytuacji, zwłaszcza gdy imigranci maja nie koniecznie od razu problemu prawne, ale raczej wątpliwości co do tego czy dane postępowanie jest odpowiednie czy raczej nie jest właśnie radca prawny. Taka osoba nie tylko szczegółowo wyjaśni dane przepisy, które regulują określone postępowanie, ale także jeśli przedstawi się na czym polega problem, pomoże znaleźć najlepsze w świetle prawa rozwiązanie. Z praktycznego punktu widzenie taki radca prawny w dużej mierze pomogą się imigrantowi odnaleźć w nowym państwie i w nowym często całkiem obcym systemie prawnym, dlatego nie tylko sami imigranci powinni nie bać się korzystać z jego pomocy, ale także to rząd powinien ułatwiać im kontakt z tego rodzaju specjalistami. Wprawdzie w niektórych miastach w Polsce tego typu spotkania są organizowane raz na miesiąc i wówczas można się skonsultować z radca prawnym przedstawiając swoje problemy, jednak jeśli wziąć pod uwagę skale problemu to nie co za mało i dlatego należałoby przedsięwziąć specjalne środki.

Uchodźcy z Syrii a adwokat

AdwokatDużo się mówi o uchodźcach w mediach zwłaszcza o tych z Syrii i w gruncie rzeczy nie ma co ukrywać, ze raczej nie przedstawia się ich w zbyt pozytywnym świetle, dlatego zwłaszcza tej grupie imigrantów pomoc prawna może się przydać. I to nie tylko po to by zaznajomili się oni z obowiązującym systemem prawnym, ale także by wiedzieli jakie prawa maja gdy ktoś im grozi czy tez jak się bronić przed szykanami. Tutaj w grę wchodzi zwykle adwokat, który nie tylko może przedstawić możliwości jakie są zgodnie z prawem, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw, ale także pomoże znaleźć właściwe rozwiązanie i odnaleźć się w tym wszystkim. Oczywiście pomoc prawna adwokata nie tylko może być pomocna jeśli chodzi o tego typu sprawy, ale także i w 8innych przypadkach taki jak:

  • regulowanie pobytu
  • kwestie finansowe
  • warunki zatrudnienia

Kiedy jeszcze uchodźcy z Syrii mogą skorzystać z pomocy prawnej?

PrawnikNie tylko w przypadkach przedstawionych w poprzednim akapicie uchodźcy mogą skorzystać z pomocy prawnej ale także w innych przypadkach, bo miejmy na uwadze to, że jako, ze media tak a nie inaczej naświetliły sytuacje należy liczyć się z tym, ze znajdzie się wiele osób, które takie osoby będą chciały wykorzystywać i to nie koniecznie zgodnie z prawem, dlatego każdą zawarta umowę czy to najmy czy umowę o prace warto skonsultować z kimś kto na prawie polskim się zna. W prawdzie wizyta u adwokata dla nowo przybyłego imigranta może być dość kosztowna, jednak zorganizowanie tego typu pomocy powinno leżeć po stronie państwa zapewniającego azyl.


 

Źródła informacji wykorzystanych w artykule:

 

 


Słowem podsumowania:

Pomoc prawna jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju imigrantów i uchodźców jest bardzo ważna zwłaszcza jeśli chcemy by wpasowali się oni w nowy system społeczny i odnaleźli w nim swoje miejsce. Pomoże to zresztą nie tylko samym imigrantom, ale tez państwu, bo im szybciej uchodźcy się w nim odnajdą i zaaklimatyzują tym lepiej. Jeśli chodzi o to kto może pomoc w zakresie prawa, to najlepiej szukać takiej pomocy o podstawowych organów jak radca prawny, czy jeśli problem jest większy adwokat.