Formy wtryskowe

 

Każda forma wtryskowa składa się z dwóch części: części przyjmującej wtrysk tworzywa, oraz zamknięcia. W związku z tym, forma wtryskowa musi być wyjątkowo wytrzymała, ponieważ musi sprostać wielu wymaganiom. Generalnie, forma wtryskowa służy do utworzenia gotowego produktu, najczęściej z plastiku (granulat).

Formy wtryskowe nie tylko dla przemysłu

produkcja form wtryskowychSama produkcja form wtryskowych przebiega najczęściej na zamówienie. Jeśli, jakiś producent np. wyposażenia kuchni dla domu, chciałby wprowadzić do swego asortymentu jeszcze jedna miskę, czy koszyk na owoce, musi uzyskać formę wtryskową, aby przy jej pomocy wytwarzać w/w produkty. Najpierw jednak trzeba wymyślić, co to ma być za miska i do czego ma być również przeznaczona (produkty do kontaktu z żywnością produkowane są z innego materiału, niż te beż kontaktu). Sam projekt można zrobić na komputerze. Następnie z tym projektem należy udać się do producenta form wtryskowych z prośbą o jego realizację. To tak w skrócie. Właściwie każdy przedmiot można w ten sposób zrobić. Formy wtryskowe mogą być jednorazowe, lub wielorazowe. Znaczy to, iż ta jednorazowa, nie nadaje się do powtórnego użytku. Marnotrawstwo? Przeciwnie. No, bo co zrobić z formą wtryskową jeśli np. ktoś zleci producentowi wykonanie formy na jednostkowy przedmiot? (np. popiersie członka rodziny). Taka forma nie nadaje się już raczej do niczego, dlatego aby nie mnożyć kosztów, można zlecić tańszą wersję formy wtryskowej – jednorazową.

Inaczej ma się sprawa z formami wielorazowymi. Taka forma jest oczywiście droższa od tej jednorazowej. Ale z kolei może przynieść swemu właścicielowi zyski w postaci przedmiotów, które zechce on wytwarzać i sprzedawać klientom. Wtedy taka forma jest wykorzystywana do zarobku dla danej firmy.