Fantastyczny strój szlachcica

 

Coraz większe zainteresowanie modą historyczną nie jest złym wyborem, gdyż niegdysiejsze ubrania mają w sobie wiele uroku. W szczególności dotyczy to strojów ludności oraz szlacheckich, które w sposób bardzo oczywisty wyróżniały między sobą klasy społeczne. Dzisiaj ubiór niekoniecznie mówi nam o tym czy ktoś jest majętny, czy nie.

Fantastyczny ubiór przez epoki

strój szlacheckiZainteresowanie historią często jest znikome, ponieważ nie każdego z nas intrygują bitwy, które się odbyły. Mimo to jedną z ciekawszych części historii jest strój szlachecki oraz ludowy. Dzięki ubiorowi bardzo łatwo było odróżnić osobę na wysokim stanowisku z dobrym majątkiem. Ludność nie ubierała się zbyt różnorodnie, a wręcz miała niewiele do wyboru. Z kolei szlachta wybierała różne stroje w zależności od okazji. Ubrania były barwne, wyszywane złotymi nićmi oraz z wieloma intrygującymi dodatkami, które przyciągały wzrok. Kobiety podkreślały swoją figurę sukniami, które powiększały biodra, jak również miały za zadanie wyszczuplać talię. Na głowach nosiły mocno zdobione kapelusze oraz decydowały się na rękawiczki. Z kolei panowie przywdziewali wiele warstw jak kontusz z żupanem, które następnie przewiązywali bogatym pasem. Dzięki temu wyglądali naprawdę strojnie. Dodatkowo niegdyś mężczyzna nosił buty na podwyższonym obcasie, aby prezentować się wynioślej. Tak ubranej szlachty nie dało się nie zauważyć, gdyż przyciągała wzrok.

Jeśli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem poznawania historii warto zacząć od ubioru, który będzie przyjemnym tematem. Dzięki temu poznamy różnice klasowe między szlachtą, a resztą ludności, ponieważ ubrania były mocno widoczne w przypadku klas najwyższych. Warto również pomyśleć o tym, że ubrania to nie tylko ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi.