Elektryka i elektronika w inteligentnych domach – nowoczesne systemy oświetleniowe

Rozwój technologii znacznie ułatwia nam codzienne życie, m.in. poprzez możliwość zrobienia zakupów przez internet lub opłacenia wszystkich rachunków przez telefon komórkowych. Jednak, inteligenty dom jest najwyższym rodzajem udogodnienia, które znacznie podnosi jakość naszego funkcjonowania. Możliwość zdalnego zarządzania światłem, ogrzewaniem oraz prądem – pozwala na osiągnięcie maksymalnego komfortu.

urządzenia2Inteligentny dom – co to jest?

Inteligenty dom jest zaprojektowany na podstawie najnowszej technologii. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że jest to dom sterowany pilotem lub nawet aplikacjami na smartphonie. Możliwość zarządzania oświetleniem bez konieczności zbliżania się do kontaktu – pozwoli w pełni odpocząć po nawet najcięższym dniu w pracy. Dodatkowo, istnieje możliwość zarządzania energią elektryczną poprzez włączanie lub wyłączanie prądu w gniazdkach, a nawet kontrolę temperatury w mieszkaniu.

Najnowsze rozwiązania mają na celu zapewnienie jak najwyższego stopnia

  • wygody,
  • komfortu,
  • bezpieczeństwa.

Inteligentne systemy oświetlenia, poprzez automatycznie czujniki ruchu – zapewniają komfort w poruszaniu się po mieszkaniu, a przede wszystkim oszczędności.

montażMontaż inteligentnego systemu

W momencie, gdy zapragniemy wprowadzić najnowsze technologiczne rozwiązania – warto skorzystać z internetu. Przede wszystkim powinniśmy znaleźć odpowiednią firmę, która zaprojektuje oraz zainstaluje inteligentny system w naszym domu lub mieszkaniu. Szczególnym ważnym aspektem jest określenie limitu finansowego, którego dana firma instalatorsko- elektryczna powinna przestrzegać. Warto również, dodatkowo zaplanować spotkanie z architektem wnętrz, który dokładnie zaprojektuje odpowiednie miejsca do instalacji, ponieważ podczas inwestycji każdy z nas chce ukryć niepotrzebne okablowanie, aby osiągnąć jak najwyższy komfort użytkowania przestrzeni domu.
Jesteśmy w niezwykle komfortowej sytuacji, w momencie gdy budujemy dom od podstaw, jednak inteligentne rozwiązania możemy wprowadzić do każdego budynku mieszkalnego, lecz związane jest to z dodatkowymi kosztami poniesionymi na remont. W takim przypadku, istnieje również możliwość instalacji nowoczesnego oświetlenia poprzez montaż bezprzewodowych systemów.
W sytuacji, gdy zostaną przygotowane i zaakceptowane projekty, elektryk dokonana odpowiedniego montażu urządzeń oraz podłączy wszystkie kable. Następnie, zaprogramuje nowe urządzenia, w wyniku czego inteligentny dom staje się natychmiastowo możliwy do użytkowania.

sterowanieObsługa i zarządzenie inteligentnymi systemami

W momencie, gdy elektryk zainstaluje wszystkie unowocześnienia w naszym domu, prawdopodobnie przeprowadzi krótkie szkolenie dla domowników. To jest doskonały moment na zadawanie wszelkiego rodzaju pytań związanych z obsługą i postępowaniem w przypadku awarii. Po szkoleniu, zarządzenie nowym inteligentnym systemem stanie się dla nas niezwykle proste.
W przypadku, gdy będziemy mieć pewne wątpliwości – istnieje możliwość skorzystania z infolinii lub przeczytania instrukcji obsług, która jest dołączana do każdego nowoczesnego systemu.

Zalety inteligentnego oświetlenia

Pomimo stosunkowo wysokiego nakładu początkowego na instalacje najnowszej technologii w naszym domu, są doskonałą możliwością do wprowadzenia co miesięcznych oszczędności do naszego domowego budżetu. Przede wszystkim warto nawiązać do rachunków z firmy energetycznej, które mogą drastycznie zmaleć poprzez naszą całkowita kontrolę nad oświetleniem, między innymi zgaszenie światła lub dostosowanie jego do naszych aktualnych potrzeb. Dodatkowo, poprzez zarządzanie klimatyzacją oraz ogrzewaniem znacznie zmniejszą się pozostałe rachunki związane z utrzymaniem i opłatami naszego domu lub mieszkania.W przypadku, gdy koszty zakupu i montażu są dla nas aktualnie za wysokie do realizacji – warto poczekać na wyprzedaż oświetlenia, która znacznie zmniejszy nakład początkowy naszej domowej inwestycji w innowacyjne rozwiązania.
Warto również nawiązać do względów ekologicznych. W wyniku tego, iż dbamy o ograniczenie zużycia prądu – dbamy również o ograniczone surowce energetyczne, a także ograniczamy wydzielanie dymów oraz spalin, które powiększają dziurę ozonową.

 


 

instalacjeŹródła artykułu:

  • Batra-Pol – elektryk z Ostrowa Wielkopolskiego oferujący liczne usługi elektryczne
  • ABM Serwis – firma oferująca urządzenia do inteligentnego domu takie jak monitoring, alarmy oraz automatykę
  • Budujemy dom – budowa i remont

 

oświetlenieInteligentne rozwiązania dotyczące oświetlenia są doskonałym sposobem na podarowanie sobie i swoim bliskim najlepszych oraz najskuteczniejszych rozwiązań w swoim domu. Kontrola zużycia energii poprzez możliwość zarządzania jest doskonałym sposobem na oszczędności i jednocześnie na znaczne podniesienie komfortu życia w danym mieszkaniu.