Deski do tworzenia ikon

Wbrew pozorom, deski służące artystom do malowania ikon, zarówno współczesnych jak i historycznych, nie są szczególnie skomplikowanym narzędziem. Do większości projektów w zupełności wystarczają najzwyklejsze gładkie deski o rozmiarze pożądanym przez artystę. Są one bowiem tylko podstawą, na której wykonywany jest malunek.

Deski do profesjonalnej rekonstrukcji ikon

deski do ikonPoczątkujący artyści oraz ci, którzy tworzą proste dzieła zazwyczaj zadowalają się również najprostszymi deskami do swoich ikon, aczkolwiek bardziej zaawansowani poszukują desek rzeźbionych czy ozdobnych, często zgodnych z pierwowzorem który odtwarzają. Ozdobne deski do ikon można spotkać w wielu profesjonalnych sklepach, choć najlepsze i najbardziej szczegółowo wykonane są dostępne na zamówienie od rzemieślników i odtwórców historycznych, zwłaszcza zajmujących się czasami późnego średniowiecza, z którego zachowało się najwięcej ikonografii. Deski mogą być wykonane w niemal dowolny sposób, zaczynając od wielkości i wybranego kształtu, na wykończeniu kończąc. Nie jest również problemem dopasowanie rodzaju drewna czy faktury, więc deski do malowania ikon mogą być zarówno całkowicie gładkie, jak i naturalnie szorstkie, w zależności od tego jakiej techniki i materiałów używa artysta. Dla najbardziej zaawansowanych artystów, szukających wyzwania, dostępne są również całe tryptyki i podstawy rzeźbione z gotowym wzorem, a na takiej podstawie można stworzyć najbardziej imponujące ikony, i zastosować do nich dowolną technikę.

Żadna deska która służy do malowania ikon nie jest impregnowana ani zabezpieczana chemicznie. Nie ma więc możliwości by dzieło zostało w jakikolwiek sposób zniszczone przez reakcję substancji chemicznych z pigmentami, służącymi do malowania danej ikony.