Czyszczenie basenów ogrodowych – chemia basenowa

Posiadanie własnego basenu to marzenie wielu osób. W sposób łatwy i przyjemny można się w nim zrelaksować i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Niemniej, jak z każdą przyjemnością, również z nim wiąże się kilka obowiązków. Podstawowy dotyczy systematycznego czyszczenia. Po pewnym czasie regularnego stosowania może dojść bowiem do pojawienia się w nim zanieczyszczeń, zawierających różnego rodzaju glony czy drobnoustroje, które mogą skrajnych przypadkach doprowadzić do pewnych chorób. W związku z tym woda winna być wymieniana, a wnętrze basenu dokładnie oczyszczane. Pomóc w tym może tak zwana chemia basenowa, która opiera się na działaniu określonych preparatów, mających za zadanie uzdatnić wodę. Wiąże się to między innymi z jej dezynfekcją, zmiękczaniem czy demineralizacją.

 

pool-690034_640Czyszczenie basenów – chemia basenowa

Baseny ogrodowe powinny być w związku z tym poddawane częstym procesom, mającym na celu pozbycie się wszelkich niepożądanych bakterii czy glonów. Podstawowym składnikiem, wchodzącym w skład wspomnianej chemii, jest chlor. Jest on niezwykle skuteczny i jego użycie powinno wyeliminować wszelkie niebezpieczeństwa. Często, jako uzupełnienie, stosuje się również składniki, które przedłużają jego działanie. Z reguły występują w postaci specjalistycznych płynów, które dodaje się wraz z chlorem do wody.

 

swimming-course-619088_640Chemia basenowa a alergie

Często jednak zdarza się, iż niektóre osoby, zwłaszcza dzieci, są na działanie chloru uczulone. W takim wypadku zaleca się zastosowanie metody bazującej na działaniu aktywnego tlenu. Jego składniki sprawiają, iż wszelkie drobnoustroje są utleniane, a następnie rozbijane, co prowadzi do ich wyeliminowania. Największą zaletą tlenu jest brak szkodliwych właściwości oraz nieprzyjemnego zapachu, który towarzyszy preparatom chlorowym. Niezwykle istotne jest także szybkość działania. Z basenu korzystać można bowiem już po godzinie od zastosowania stosownych składników. Chcąc wymienić wady metody tlenowej, należy wspomnieć o wyższych kosztach, a także o jej nieskuteczności w odniesieniu do glonów.
Aby je usunąć, zmuszeni jesteśmy bowiem zastosować preparaty dodatkowe. Są one niezwykle mocne, gdyż wszelkiego rodzaju glony rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Jeżeli nasz basen jest niewielki, zaleca się także, aby, w czasie działania preparatu, zapewnić stały dopływ świeżej wody. Uniemożliwi to glonom osadzanie się na ścianach basenu, a także ich rozmnażanie. Pozostałe mikroorganizmy, które nie zostały usunięte poprzez chlor lub tlen, eliminowane są za pomocą flokowania. Opiera się ono na zastosowaniu tak zwanych koagulantów, które neutralizują niezwykle małe bakterie, osadzające się w filtrach.

 

swimming-pool-504780_640Baseny ogrodowe – ph wody

Niezmiernie ważnym aspektem jest także poziom pH wody. Zbyt niski będzie prowadził do uszkodzeń wszelkich elementów metalowych, natomiast efekt zbyt dużego pH uwidacznia się poprzez kamień. Ponadto jakiekolwiek odstępstwo do normy prowadzić może do podrażnienia skóry i oczu. Aby sprawdzić, czy ów wskaźnik jest odpowiedni, należy zaopatrzyć się w specjalnie skonstruowany tester w postaci pasków, które zanurza się w wodzie. Są one wyposażone w podziałki, z których wyczytać możemy poziom pH i porównać go z informacjami zawartymi w dołączonej do testera tabeli. W zależności od poziomu, stosuje się preparaty mające na celu zwiększenie bądź zmniejszenie tego wskaźnika.

 


 

swim-540595_640Więcej informacji:

 


 

swimming-pool-594204_640Odpowiednio przeprowadzona chemia to podstawa, jeżeli zależy nam na prawidłowym korzystaniu z przydomowych zbiorników. Niezależnie od tego, czy są to baseny poliestrowe, betonowe bądź plastikowe – należy zadbać o ich czystość, aby były bezpieczne.