Czym jest przekładnia ślimakowa?

Przekładnia ślimakowa charakteryzuje się posiadanie dwóch osi prostopadłych, znajdujących się w różnych płaszczyznach. W każdej z takich przekładni współpracują dwa elementy: ślimak, czyli wirnik śrubowy, i ślimacznica – koło zębate posiadające zęby śrubowe. Taki mechanizm znajduje zastosowanie w wielu rozwiązaniach dedykowanych dla przemysłu.

Zastosowanie w motoreduktorach

motoreduktory ślimakowePrzekładnie przenoszące moc muszą zmieniać moment obrotowy, jednocześnie panując nad zmianą obrotów. Ich wymiary zależą od stosowanej mocy oraz oczekiwanego przełożenia. Aby polepszyć osiągi pracy przekładni umieszcza się ją w w zamkniętym korpusie, zwanym później reduktorem. Motoreduktory ślimakowe znajdują zastosowanie w napędzaniu różnego rodzaju urządzeń przemysłowych, między innymi wciągarek, przesuwnic oraz obrotnic. W zależności od rodzaju przełożenia stosuje się reduktory jedno bądź dwustopniowe. Motoreduktory ślimakowe charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, dostosowaną do wymogów rynkowych. Niskie nakłady konserwacyjne oraz wysoka trwałość sprawiają, że duże firmy często decydują się na zakup tego rodzaju reduktora. Dużymi zaletami są także cicha praca i wytrzymała obudowa. Warto mieć na uwadze, że jest to sprawdzona technologia, dlatego intralogistyka w wielu zakładach opiera się właśnie na pracy przekładni ślimakowych. Istnieje również możliwość zamówienia motoreduktora prostu u producenta, który dostosuje je do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Można wybrać wersję z różnymi wałami oraz wersję wciskaną, kołnierzową i z łapą.

Szerokie zastosowanie przekładni ślimakowych sprawia, że powstaje wiele wersji maszyn z ich zastosowaniem. Są one bardzo cenione wśród działów produkcyjnych największych firm. Bez względu na ich rodzaj, zastosowanie w motoreduktorach było strzałem w dziesiątkę. Dzięki tak dużej sile zamkniętej w małej obudowie podbija rynek przemysłowy.