Czym jest odsiewacz?

Odsiewacz z definicji jest urządzeniem, które ma na celu sortowanie produktów przemiału zboża. Odsiecze z tego powodu są stosowane głownie w młynach oraz miejscach, gdzie produkowane są różnego rodzaju pasze. Są to urządzenia niezwykle przydatne, ponieważ eliminują wszelkiego rodzaju zanieczyszczania, które obecne są w ziarnach. 

Rodzaje odsiewaczy i ich zastosowanie 

odsiewaczJak większość tego typu produktów odsiewacze dzielą się na kilka kategorii, ze względu na to do czego będziemy ich używać. Możemy wyróżnić odsiewacz bębnowy, który służy do usuwania grubych zanieczyszczeń typu druty lub fragmenty kolb kukurydzy. Dostępne są one w różnych wariantach wydajności. W ofercie producentów możemy także znaleźć odsiewacze cylindryczne, które służą do rozfrakcjonowania materiałów o złej jakości odsiewania. Stosowany jest zwykle w młynach zbożowych. Kolejnym wariantem jest odsiewacz drewniany, który przydaje się do sortowania między produktów, które powstają po obróbce w młynie ziaren pszenicy lub żyta. Odsiewacze kontrolne używane są w młynach przede wszystkim do rozfrakcjonowania materiałów sypkich powstałych po rozdrabnianiu technologicznym ziaren. Odsiewacze kwadratowe  służą głównie w miejscach gdzie mieli się pszenicę, żyto, kukurydzę i inne zboża. Odsiewacze produkowane są tak, ale były łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Bardzo usprawnia to pracę miejsca, gdzie takie maszyny są stosowane. 

Nosząc się z zamiarem zakupu odsiewacza należy wszystko bardzo dobrze przemyśleć. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego urządzenia, więc musimy wiedzieć do odsiewania jakich materiałów będziemy go używać i wtedy wybrać najbardziej odpowiedni dla nas wariant. Odsiewacze są chyba najważniejszymi urządzeniami w branży młynarskiej, a jego zakup powinien zostać przemyślany.