biuro rachunkowe

Czy w dzisiejszych czasach świadczenie usług rachunkowych jest opłacalne?

Małe i średnie przedsiębiorstwa nieraz korzystają z zewnętrznych usług rachunkowych. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ nie trzeba wówczas zatrudniać księgowego w firmie i martwić się o związane z tym koszty. Czy jednak prowadzenie biura rachunkowego w dzisiejszych czasach się opłaca?

Co zrobić nim otworzy się biuro rachunkowe?

usługi rachunkoweNim otworzy się jakąkolwiek działalność, trzeba przeprowadzić przynajmniej częściowe badania rynku. Inaczej bowiem szybko może człowieka spotkać rozczarowanie. Koniecznie trzeba wiedzieć, jak wygląda sprawa z ewentualną konkurencją. Trzeba mieć świadomość, gdzie oferowane są usługi księgowe w okolicy. Dobrze też wiedzieć, kto tam z nich korzysta i jakie jest zainteresowanie. Może się bowiem okazać, że popytu za bardzo nie ma i otwieranie kolejnego takiego biura w okolicy będzie po prostu strzałem sobie w kolano. Nie trzeba koniecznie finansować profesjonalnych badań rynku. Można je przeprowadzić całkowicie samodzielnie. Z pewnością będą one mniej dokładne i wyczerpujące temat niż te przeprowadzone przez specjalistyczną firmę, ale mogą wystarczyć na rozeznanie się w sytuacji. Bez problemu można bowiem zlokalizować podobne interesy w okolicy, a o inne interesujące nas szczegóły można delikatnie podpytać konkurencję przez telefon czy nawet osobiście. Kiedy już wiadomo, że sytuacja jest ogólnie sprzyjająca, można przystąpić do czynności, których zwieńczeniem ma być otworzenie biura rachunkowego w Toruniu czy gdziekolwiek indziej. Nie może go jednak otworzyć każdy. By móc prowadzić księgowość innych osób i firm należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i mieć ubezpieczenie od czynności prawnych. Poza tym nie można być karanym za określone przestępstwa, a także trzeba być wpisanym do rejestru biegłych rewidentów albo na listę doradców podatkowych. (Kiedy prowadzi się jedynie księgi przychodów i rozchodów albo pomaga wypełniać deklaracje, ubezpieczenie nie będzie konieczne.)

Kto wykorzystuje usługi rachunkowe?

dokumenty księgowePowyższe porady wskazują na to, że nie można jednoznacznie stwierdzić czy prowadzenie usług rachunkowych jest opłacalne. Z pewnością zależy to bowiem od miejsca i konkretnego zapotrzebowania ludzi na tym obszarze oraz od innych czynników. Z usług biura rachunkowego korzystają przykładowo:

  • osoby prywatne
  • małe i średnie przedsiębiorstwa
  • spółki
  • większe firmy

Właściwie ciężko jednoznacznie orzec, kto jest głównym klientem biur rachunkowych. Jak już pisaliśmy, będzie to zależało między innymi od otoczenia. We Wrocławiu sytuacja może się przedstawiać zupełnie inaczej niż w Toruniu. Nawet w obrębie jednego miasta, w różnych jego rejonach, zainteresowanie mogą wyrażać bardzo różne grupy docelowe. Każda z nich będzie zainteresowana czym innym. Osoba prywatna może przyjść po konkretną poradę. Mała firma będzie chciała zdecydować się na prowadzenie ksiąg rachunkowych, aby tym samym zaoszczędzić i nie zatrudniać księgowego w jej strukturach. Więksi przedsiębiorcy mogą potrzebować doradcy podatkowego, aby móc korzystać z jakichś ulg. W tym wszystkim mogą pomóc usługi księgowe.

Zalety jakie ma zewnętrzna księgowość dla klientów

księgowość firmyKlienci mogą sobie cenić współpracę z biurem rachunkowym ze względu na różne warunki. Plus stanowić będzie dla nich na pewno chociażby możliwość przechowywania dokumentacji w bezpiecznym miejscu i nie ma możliwości, aby ona gdzieś się zapodziała. Poza tym biuro rachunkowe może prowadzić bieżącą księgowość albo być jedynie doradcą w bardziej skomplikowanych kwestiach. Zaletą jest na pewno to, że zatrudnianie księgowego w firmie jest zwykle dużo droższe chociażby ze względu na samo wyposażenie miejsca pracy i na comiesięczne wynagrodzenie. Ponadto ludzie cenią sobie fakt, że współpracując z firmą oferującą usługi księgowe nie muszą się martwić o to, aby stawić się na czas w Urzędzie Skarbowym czy w ZUS-ie. Biuro staje się ich pełnomocnikiem i dostarcza wszystkie dokumenty na czas.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Storno.com.pl – witryna internetowa biura rachunkowego z Wrocławia
  • Kancelariaoptima.pl – strona internetowa firmy świadczącej usługi rachunkowe w Toruniu
  • Money.pl – internetowy portal finansowy prezentujący analizy i aktualność

Podsumowanie

Biura rachunkowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, więc jeżeli ktoś ma do prowadzenia takiej działalności uprawnienia i smykałkę, warto się nad tym zastanowić. Niemniej jednak konieczne będzie wcześniejsze zorientowanie się na rynku, jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek ostatecznych decyzji o otwarciu działalności.