ogniwa fotowoltaiczne na dachu

Czy powietrzne pompy ciepła mogą być zasilane energią słoneczną?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Coraz częściej pozyskuje się energię cieplną ze słońca, czy gruntu, poza tym także z nich można pozyskać prąd elektryczny. Takie rozwiązania są ekologiczne, i jak najbardziej darmowe, gdyż wiatr, jak i promieniowanie słoneczne nic nie kosztuje.

Czym są pompy ciepła?

pompa ciepła w domuPompa ciepła jest urządzeniem, które pozyskuje energie cieplną z trzech źródeł, jakimi są:

  • grunt,
  • woda,
  • powietrze

Pompa ciepła działa na zasadzie odwrotnego przepływu ciepła, to znaczy, że ciepło przemieszcza się z ośrodka o niższej temperatury, do ośrodka z wyższą. Jest to możliwe dzięki zewnętrznej energii mechanicznej. Dobra pompa ciepła charakteryzuje się niskim zużywaniem energii elektrycznej proporcjonalnie do pozyskanej energii cieplnej. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie pompy ciepła z panelami słonecznymi, które wytworzą prąd potrzebny do zasilania tego urządzenia.

 

Czy warto wybrać powietrzną pompę ciepła?

powietrzne pompy ciepłaJeśli zdecydujemy się na pompę ciepła, to pozostaje pytanie jaka pompa ciepła będzie najlepsza? Jednym z rodzai pomp ciepła jest urządzenie czerpiące ciepło z powietrza. Wiele osób nie decyduje się na ten rodzaj pompy, twierdząc, ze nie sprawdzi się ona w polskim klimacie. Jednak nie jest to prawda. Powietrzne pompy ciepła działają nawet przy niskich temperaturach, takich jak minus 25 stopni i gdy mrozy utrzymują się przez długi czas. Należy pamiętać, że ciepło znajduje się w powietrzu, aż do temperatury zera bezwzględnego. Taki rodzaj pompy ciepła nie tylko wytwarza ciepło niezbędne do ogrzania pomieszczeń oraz wody, ale także latem może służyć jako klimatyzacja do domu. Zaletą powietrznej pompy ciepła może być fakt, że jej montaż jest o wiele prostszy, jak montaż gruntowej pompy ciepła, poza tym także taki rodzaj pompy ciepła jest mniej awaryjny, a więc wyda się mniej pieniędzy na naprawy.

 

Czym jest fotowoltaika?

fotowoltaika zamontowana na dachuFotowoltaika jest nauką, która zajmuje się zamianą promieniowania słonecznego na energie elektryczną. Poczałkowo ta nauka była wykorzystywana w produkcji urządzeń kosmicznych. Obecnie ogniwa fotowoltaiczne można spotkać na przykład w lampkach ogrodowych, wykorzystuje się je także do oświetlania znaków drogowych, a coraz częściej także można takie ogniwa spotkać na dachach domków jednorodzinnych. Dzięki urządzeniom jakim są ogniwa fotowoltaiczne pozyskiwanie prądu z promieniowania słonecznego staje się bardzo popularne, a przede wszystkim darmowe. Jedynymi kosztami jest zakupu urządzenia, jak i jego montaż.

 

Czy warto inwestować w elektrownie słoneczne?

elektrownia słonecznaEnergię cieplną oraz elektryczną można pozyskiwać z promieniowania słonecznego jeśli chcemy uzyskać ciepło do ogrzewania wody to należy zainwestować w kolektory słoneczne. Jednak jeśli chcemy pozyskać prąd elektryczny to należy zamontować panele słoneczne. Przydomowa elektrownia słoneczna staje się coraz bardziej popularna. Takie panele fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachu budynku, w Polsce najlepszym miejscem, bezie strona południowa. Oprócz dachu takie panele można montować:

  • bezpośrednio na gruncie,
  • na ścianie,
  • na ogrodzeniu,
  • na słupach

Miejsce zamontowania przede wszystkim musi być dobrze nasłonecznione. Każde zacienienie, które będzie padać na panel, sprawi, że mniejsza ilość zostanie wyprodukowana prądu. Ogniwa fotowoltaiczne dobrze jeśli znajdowały by się pod kątem nachylania około trzydziestu stopni.

 


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
  • Neoklima – strona internetowa firmy oferującej powietrzne pompy ciepła
  • Solisys – witryna internetowa przedsiębiorstwa sprzedającego fotowoltaikę i panele słoneczne

Podsumowanie

Moda na pozyskiwanie energii z przyrody wciąż rośnie. Inwestując w urządzenia, które zamieniają odnawialne źródła energii na prąd można zyskać niższe rachunki za ogrzewanie, jak i za prąd, dzięki czemu inwestycja w dane urządzenia szybko się zwróci.