Co powinno się znaleźć w przedszkolu?

Najtrudniejszym momentem dla każdej matki jest oddanie dziecka do żłobka lub przedszkola. Głównie wiąże się to z niepokojem o jego bezpieczeństwo i niemożliwość kontroli. Również dla dziecka jest to stresująca sytuacja, gdyż pierwszy raz zostanie sam w nowym otoczeniu, co jeszcze bardziej bardziej pogłębia obawy mam. Jak prawidłowo się do tego przygotować?

Gotowość dziecka do wizyty w przedszkolu

dziecko w przedszkoluIstotne jest określenie gotowości naszej pociechy, na pójście do przedszkola. Często wiąże się to z koniecznością powrotu do pracy, jak jednak stwierdzić czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na dziecko? Gotowość dziecka, określa jego zdolność nawiązywania kontaktów społecznych i samodzielność. Okres gotowości na separację od matki najczęściej następuje w wieku dwóch lat. Wtedy możemy zaczyna się ciekawość nowych osób, a także próba zabawy z rówieśnikami, w związki z czym traci się zainteresowanie rodzicami. Najłatwiej jest to zauważyć obserwując zachowanie malucha na placu zabaw. Są dzieci bardziej i mniej śmiałe. Te bardziej, z reguły szybciej przejawiają gotowość do zaistnienia w społeczeństwo, natomiast nieśmiałki potrzebują na to trochę więcej czasu. Dziecko, które zdobyło podstawowe zasady funkcjonowania w społeczeństwie, jest gotowe do przedszkola. Istotną kwestią, jest również zgłaszanie potrzeb fizjologicznych, a także załatwianie tych spraw w toalecie, mycie rączek, gdyż w przedszkolu często przypadają dwie panie na grupę dzieci, w związku z czym nie mają możliwość przewijania jeszcze dzieci. Dodatkowo umiejętność samodzielnego posługiwania się łyżeczką, a także picie z kubeczka będzie jednym z kryterium oceny jego przygotowania.

 

Przygotowanie przedszkolaka

dzieci w przedszkoluAdaptację naszemu maluchowi możemy ułatwić, zachęcając go do przebywania w grupie dzieci. Najłatwiej nowe kontakty nawiązać je na dziecięcym placu zabaw lub w parku. Dobrze jest wtedy wspólnie z dzieckiem przyłączyć się do grupy bawiących dzieci. Twoja bliska obecność da mu poczucie bezpieczeństwa, natomiast wspólna zabawa z rówieśnikami uświadczy go w tym, że może to być przyjemne doświadczenie. Od początku zabaw z innymi dziećmi powinniśmy oduczać naszą pociechę, od praktyki „wszystko należy do mnie, wszystko się mi należy”. Stopniowo powinniśmy zostawiać dziecko samodzielnej zabawie, aby mogło zyskać umiejętność współpracy, wspólnej zabawy i dzielenia się z innymi. Bawiąc się na placu, dziecko ma szansę na zdobycie pozytywnych doświadczeń. Pomocne może jest również wcześniejsze zapoznanie dziecka z otoczeniem oraz grupą rówieśników. Podczas pierwszych dni, niedopuszczalne jest, aby rodzic nie towarzyszył mu w odkrywaniu nowego świata, dlatego zanim poślemy dziecko do przedszkola, warto najpierw je kilka razy odwiedzić. Również w domu, ułatwić dziecko przygotowanie się na pierwszy dzień w przedszkolu, przede wszystkim nie wyręczając go we wszystkim i pozwalając mu na samodzielność. Pora na nauczenie dziecka jedzenia za pomocą sztućców, zakładania bucików, korzystania z toalety, czy samodzielnego ubierania się.

Co zapakować maluchowi do przedszkola?

zajęcia w przedszkoluPrzy wyprawce dla przedszkolaka, pomocne będą wspólne zakupy. Możliwość wyboru plecaka, przyborów plastycznych, szczoteczki da poczucie oczekiwania. W plecaczku świeżo upieczonego przedszkola powinny znaleźć się następujące rzeczy:

 • papcie
 • ubrania na zmianę
 • fartuszek do prac plastycznych
 • piżamka
 • ewentualnie śliniaczek
 • pasta i szczoteczka
 • ręcznik i swoje mydło, najlepiej antybakteryjne w płynie
 • chusteczki higieniczne
 • krem do twarzy na zimowe spacery

Wszelkie zażywane przez dziecko lekarstwa, należy bezpośrednio przekazać przedszkolance, aby nie stanowiły zagrożenia jego zdrowiu i innych dzieci. Warto też pomyśleć o czymś co będzie się bezpiecznie kojarzyło dziecku. Może do być np. kocyk czy pluszak, nie dużych rozmiarów, a bardzo praktyczne są kocyki la millou czy sensillo.

Zabawki i artykuły higieniczne dla dzieci dla przedszkola

zabawka fisher priceOdpowiednie przedszkole to bardzo ważna sprawa. Nie powinno się posyłać dziecka do pierwszego lepszego przedszkola w pobliżu domu. Ważne jest, aby najpierw odpowiednio je sprawdzić, wybierając się na samodzielną wizytę. Należy wtedy zwrócić uwagę na:

 • zewnętrzny i wewnętrzny ogólny wygląd budynku
 • miejsce na wyciszenie dla dzieci
 • stan łóżek do spania

Warto też zwrócić uwagę na dostęp do artykułów higienicznych, jest to bardzo ważne, w toalecie dla dzieci nie może zabraknąć papieru, ręczników papierowych, a także mydła antybakteryjnego, a także dostępność i bezpieczeństwo zabawek, przeznaczonych dla dzieci o odpowiednim wieku przykładem mogą być zabawki fisher price, które są dostosowane do wieku dziecka, jak również edukują.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Egodziecka.pl – portal internetowy skierowany do rodziców
 • Domek Jeżozwierza – witryna internetowa prezentująca przedszkole w Bydgoszczy
 • Babyland – sklep online oferujący tanie ubranka dla dzieci i zabawki fisher price

Podsumowanie

Aby ułatwić pierwsze dni w przedszkolu sobie i Twojemu maluszkowi, zadbaj o to, aby odpowiednio się do tego przygotować. Wcześniej udaj się z nim na zakupy i wspólnie zapakujcie przedszkolny plecak, a także od najmłodszych lat staraj się przygotowywać go na ten dzień poprzez zabawę z rówieśnikami i naukę samodzielności.