Co powinniśmy wiedzieć o domach z bali?

Domy z bali stają się coraz bardziej popularną techniką wznoszenia domów drewnianych. Dom taki nie tylko dobrze wygląda, ale także jest trwały oraz bezpieczny dla użytkowników. Warto jednak w odpowiedni sposób zabrać się do budowy takiego budynku mieszkalnego.

Zalety domów drewnianych z bali

Budowa domu drewnianego z baliDomy drewniane z bali są elastyczne, ciepłe oraz zdrowe. Taki dom potrzebuje jednak znakomitych technik wykonania oraz odpowiednich materiałów. Dom z bali bardzo szybko się buduje, a obiekt taki jest trwały oraz bezpieczny. Domy drewniane wytwarzają pewien mikroklimat w budynku, który sprzyja utrzymywaniu optymalnej wilgotności powietrza. Cecha ta wpływa pozytywnie na nasz organizm, szczególnie na układ oddechowy. Domy z bali są energooszczędne. Drewno jest dobrym izolatorem ciepła, poza tym ma zdolność do absorpcji ciepła. Gdy pomieszczenie się wychładza, ciepło te jest uwalniane co powoduje utrzymywanie się optymalnej temperatury przez dłuższy czas. Budowa domów z bali trwa bardzo krótko bo od dwóch do czterech tygodni. Zaletą takich domów jest również sucha technologia wykonania. Ponieważ do łączenia bali używa się gwoździ, drewnianych elementów, czy metalowych łączników. Domy wykonane z bali są lekkie, więc wielkość fundamentów można ograniczyć do minimum. Materiał drewniany jest ekologiczny i jest w pełni odtwarzalny przez środowisko. Nie można zapominać jeszcze o jednej zalecie, domy z bali po prostu pięknie się prezentują, a elewacje takiego domu nie trzeba już niczym pokrywać.

Etapy budowy domu z bali

Konstrukcja całorocznego domu z baliPierwszym ważnym etapem budowy domu z bali jest wybór projektu oraz tego jak nasz dom będzie miał wyglądać. Drugim etapem bardzo ważnym jest wybór odpowiedniej firmy, która ten dom wykona. Budowa domu z bali nie jest łatwym zadaniem i dlatego warto zlecać ją fachowcom z długoletnim doświadczeniem. Mamy wtedy pewność, że nasz dom będzie odpowiednio wybudowany. Gdy prace rozpoczynaj się, na teren budowy zostają dowiezione bale. Budowa polega na układaniu m.in.:

 • ścian nośnych i belek nośnych
 • dachu i ścian wewnętrznych
 • ganków i wiat
 • wiązarów oraz lukarn

Cała konstrukcja jest układana na przygotowanym wcześniej fundamencie. Przygotowanie materiałów może trwać nawet do trzech miesięcy, następnie montaż na fundamencie trwa kilka dni. Budowa domu do stanu surowego zamkniętego polega na wykonaniu:

 • ścian szczytowych
 • więźby dachowej
 • poszycie zewnętrzne
 • montażu okien
 • montażu drzwi

Również budowa domu z bali do stanu surowego polega na wykonaniu ścian działowych, legarów itp.

Kto wykona nam domy drewniane pod klucz?

Dom drewniany gotowy pod kluczDomy drewniane pod klucz najlepiej aby wykonywały wyspecjalizowane grupy robotników, którzy mają już doświadczenie w tej dziedzinie. Gdy samemu wykonujemy taki dom możemy nie wykonać go poprawnie. Domy drewniane powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami. Firmy budowlane, które działają wiele lat na rynku na pewno wykonają nam to poprawnie.

Prace konieczne do budowy domków drewnianych całorocznych

Domki drewniane całoroczneW pierwszej kolejności należy przygotować plac budowy. Wyrównać teren oraz wykonać wykopy pod fundamenty. Budowa fundamentów polega na ułożeniu zbrojenia oraz wylaniu stóp oraz ław fundamentowych. Następnie należy zadbać o wykonanie przyłączy:

 • wodnego
 • kanalizacyjnego
 • gazowego

Kolejnym etapem jest wykonanie szkieletu domków drewnianych. Domki drewniane całoroczne zazwyczaj są wykonywane w systemie szkieletowym. Po wykonaniu szkieletu buduje się ściany. Kolejnymi pracami podczas budowy domków drewnianych jest izolacja termiczna oraz wilgotnościowa ścian. Cała konstrukcja domu jest budowana na wylanym wcześniej fundamencie. Następnie są murowane kominy. Kolejne prace to wykonanie stropu lub dachu budynku. Po wykonaniu tych prac wykonuje się prace wykończeniowe oraz montaż okien i drzwi. Nie należy zapominać o montaży instalacji wewnątrz domu.


Przydatne wskazówki związane z tematem dostępna są na:

 • Jawor – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego budowę domu z bali
 • Budujemydom.pl – portal internetowy przybliżający tematykę budowy i remontu domu
 • Natur Eko Dom – strona internetowa firmy budującej całoroczne domy z bali

Podsumowanie

Domy z bali są na pewno trwałą i bardzo wytrzymałą inwestycją. Do tego materiał jakim jest drewno posiada wiele zalet. Domy z bali również wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie jak i na stan naszego zdrowia.