Cięcie plazmą – zasada działania

 

Cięcie plazmą to rozwiązanie, które otworzyło przed nami mnóstwo możliwości. Tego typu obróbka elementów metalowych zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Skąd ona wynika? Czy cięcie plazmą jest rzeczywiście lepsze i skuteczniejsze od dotychczasowych technologii? O tym przekonasz się za chwilę. 

Zastosowanie wypalarki plazmowej

wypalarka plazmowaZanim przejdziemy do zastosowań tej technologii warto się zastanowić czym tak właściwie jest sama plazma. Jest to nic innego jak zjonizowana materia, która swoim stanem skupienia do złudzenia przypomina gaz. Wielu nadaje jej nawet miano czwartego stanu skupienia. W jej skład wchodzą cząsteczki zarówno naładowane elektrycznie, jak i obojętne. To właśnie dzięki dużej obecności jonów w plazmie, przewodzi ona prąd elektryczny. Z kolei natężenie prądu jakie przepływa przez plazmę odpowiada za stan w jakim się ona znajduje. Gdy mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem natężenia prądu i przekroczeniem odpowiedniej wartości pojawia się łuk elektryczny. To właśnie jego obecność jest konieczna, jeśli zależy nam na obróbce materiału przy pomocy plazmy. Sama wypalarka plazmowa działa w sposób, który pozwala na topnienie i wyrzucanie danego materiału z powierzchni, która zostaje poddana obróbce z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmą cechuje się przede wszystkim uniwersalnością. Sprawdza się doskonale do cięcia blachy, kształtowników, rur czy siatek. Obecnie jest to metoda, której nie może zabraknąć w większości zakładów zajmujących się obróbką blachy.

Cięcie plazmowe sprawdza się wszędzie tam, gdzie obrabiany materiał posiada właściwość przewodzenia prądu elektrycznego. Z pomocą wypalarki plazmowej możliwa jest obróbka zarówno stali stopowej, jak i twardej. To właśnie liczba zastosowań tej metody sprawiła, że cieszy się ona popularnością na całym świcie.